Ana SayfaTürkiyeFlaş son dakika! AK Parti erken seçim tarihini açıkladı

Flaş son dakika! AK Parti erken seçim tarihini açıkladı

Sonu gelmeyen erken seçim tartışmalarında sıcak gelişmeler yaşanıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçim tarihini açıkladı.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde “Hiçbir şey olmamış ise kesinlikle bir şey oldu” çıkışlarıyla akıllara kazınan Yavuz, açıklamasında “Seçimler yaklaştı demek mümkün” ifadelerini kullandı.
Seçimlerin 18 Haziran 2023’te yapılacağını ancak 6 günlük bir öne alma süreci olabileceğini belirten AKP’li Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık tartışmalarına ilişkin ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın bir daha aday olamayacağına ilişkin bir fikri ileri sürmeniz mümkün değil” dedi.

 

Ali İhsan Yavuz’un açıklamaları şu şekilde:

“Seçimler yaklaştı demek mümkün. Siyasi partiler seçimin yapıldığı günün ertesi günü başka bir seçime hazırlanır. AK Parti olarak biz böyle davranıyoruz. Biz çoktan bu hazırlıklara başladık.

Şimdi 2 yıldan daha az bir zaman var. Yapılan değişiklikler 1 yıl geçmeden uygulanamaz. 1 yıl dolmadan seçim olması halinde o değişikliklerin, o seçim için uygulanması mümkün olmaz. Seçim Kanunları açısından söylüyorum. Dolayısıyla buradan baktığımızda ‘bir şeylerin zamanı geldi’ demek mümkün. ‘Seçim erkene alınacak mı?’ sorusuna karşılık, evet 2023’ün 24 Haziran’ında yapılması gerekiyor 1 yılın dolması için oysa kanun gereği 18 Haziran 2023’te yapılacak. Yani 6 günlük bir erken seçim mümkün. 18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir daha aday olamayacağına ilişkin bir fikri ileri sürmeniz mümkün değil. Kendilerini zeki sanarak ‘Olmaz ama eğer erken seçim olursa 1 gün bile olur’ diyorlar, ne alakası var. Aslında muhalefet partisi ‘Gel bana mecbur ol’ diyor. Ben sana neden mecbur olayım, yasa ortada. Hem diyorsun ki erken seçim olmasa Cumhurbaşkanı aday olamayacak. Muhalefet en çok Cumhurbaşkanımızdan korkuyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri