Ana SayfaTürkiyeFlaş son dakika! İşte Sezgin Baran Korkmaz'ın ilk ifadesi

Flaş son dakika! İşte Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesi

Kara para aklama iddiasıyla ABD'nin isteğiyle Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'ın ilk ifadesine ulaşıldı. Gazetecilere verilen altın kalemler detayı dikkat çekici.

Kara para aklama iddiasıyla ABD’nin isteğiyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesine ulaşıldı. Gazetecilere verilen altın kalemler detayı dikkat çekici.

ABD’nin talebiyle Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesine ulaşıldı. İfadesinde bayramlarda emniyet müdürlerine 3 milyon dolara kadar para verdiği ve ‘çok sevdiği’ gazetecilere ise altın kalem hediye ettiğini söylediği öğrenildi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarda bulunmasıyla gündeme gelen ve kara para aklama suçlamasıyla hakkında yakalama kararı olan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebiyle Avusturya’da yakalanmıştı. ABC Gazetesi, Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesine ulaştı.

ABD’ye bilgi vermek istiyor

Korkmaz, ilk ifadesinde, iş yaptığı siyasilerle ilgili bilgi vermeyi teklif etti. Ancak ABD’li yetkililer, Korkmaz’ın bu teklifini davanın kriminal olması ve siyasi bir tarafının olmaması gerekçesiyle reddetti. Böylece Sezgin Baran Korkmaz’ın anlaşma seçeneği önünden kaldırıldı. Bunun sebebinin ise daha önce yeminli olmasına rağmen yalan ifade vermesi olabileceği söyleniyor.

Ancak ABD’li yetkililer, ABD’de mahkemeye çıktığında kendisini ifade edebileceğini söyledi. Anlaşmanın bir yolu var, o da Korkmaz’ın bütün parayı iade etmesi.

İstanbul emniyetinde büyük rüşvetler alındı iddiası

Sezgin Baran Korkmaz’ın sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvetin 3 milyon dolar olduğunu söylediği öğrenildi. İfadeye göre; özellikle İstanbul Emniyeti’nin içinde Korkmaz’dan büyük rüşvetler alındı, bu rüşvetlerin içindeyse saat, bileklik, kolye gibi hediyeler bulunuyor. Korkmaz’ın ‘çok sevdiği’ gazetecilere ise altın kalem hediye ettiği iddia ediliyor.

İade süreci nasıl işleyecek?

Öte yandan Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için Türkiye işlemleri başlattı. Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da gözaltına alınmasıyla ilgili “İade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” dedi. Ancak Korkmaz’ın iadesinde öncelik ABD’ye ait çünkü Türkiye, ikinci sırada talep eden ülke durumunda.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri