Ana SayfaTürkiyeForeign Policy'de ilginç iki yazı! Hulusi Akar Pelikancılarla savaşı kazanabilir mi?

Foreign Policy’de ilginç iki yazı! Hulusi Akar Pelikancılarla savaşı kazanabilir mi?

Foreign Policy’de yayınlanan Hulusi Akar hakkındaki iki makale Türkiye’de de yankı buldu. Yurt dışında Erdoğan dışında birinin övülmesinden ya da hakında haber yapılmasından ölesiye nefret eden Pelikancı medya muhtemelen son zamanlara Hulusi Akar için tetikte.

Erdoğan’ın yanında geçmişten bugüne devlet adamı vasfına sahip kim varsa yıpratmaya çalışan Pelikancılar için yeni hedef Hulusi Akar olabilir mi?

ABD dış politikasını yansıttığı söylenen Foreign Policy’de ilginç iki makale yayınlandı. Her ikisinin odağında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar var.

Foreign Policy’de iki Hulusi Akar yazısı ne anlatıyor?

Steven Cook imzasıyla yayınlanan ilk görüşte Erdoğan’ın liderliğini üstlenmek için iyi bir konumda olduğu söylenen Hulusi Akar’ın hem Avrupa hem de ABD karşıtı biri olduğu vurgulandı. Cook yazısında Hulusi Akar’dan Batı karşıtı bir milliyetçi olarak bahsetti. Bu görüşüne kanıt olarak da 2020 yılında Akar’ın birer NATO müttefiki olan Yunanistan ve Fransa’ya karşı Akdeniz’deki saldırganca tutumu gösteriyor. Yazının ana fikri şu. Hulusi Akar Erdoğan’ın halefi olabilir ancak çok fazla Batı karşıtı.

Ardından Foreign Policy’de ikinci bir analiz daha yayınlandı. Halil Karaveli imzasını taşıyan yazı özetle “Steven Cook ne Hulusi Akar ne de Türkiye hakkında bir şey bilmiyor. Hulusi Akar’ı ABD düşmanı ve Batı karşıtı biri gibi göstermek büyük hata olur. ABD Akar’ın tavsiyelerine büyük önem vermeli.” diyor.

ABD’nin Türkiye ile bozulan ilişkilerinin yeniden onarılması için Hulusi Akar’ın en doğru isim olduğunu belirten Halil Karaveli yazıda “Hulusi Akar’ın ısrarcı olduğu en büyük konu ABD’nin PKK’ya desteği kesmesi ve Suriye’deki terör örgütlerini finanse etmeyi bırakması” diyor.

Hulusi Akar’ın milliyetçi-muhafazakar kimliğinin Türk ordusunda en baskın güç olduğunu belirten Karaveli, “Bu grup kesinlikle Amerikan yanlısıdır” diyor.

Foreign Policy’deki yazıda ayrıca Hulusi Akar’ın Türk ordusundaki Amerikan karşıtlarına karşı olduğu belirtiliyor.

Halil Karaveli yazısını “Amerika Birleşik Devletleri’nin Akar’la çalışması yalnızca mümkün olmakla kalmayacak, aynı zamanda Washington’un, Akar gibi Türk devletindeki geleneksel müttefikleri olan muhafazakar milliyetçilere karşı uzlaşmacı olması gerekiyor” sözleriyle noktalıyor.

Yazı bir şekilde Erdoğan’ın yerine gelecek isim olarak Hulusi Akar’ı öneriyor. Bu da onu muhtemelen Ahmet Davutoğlu’na duydukları nefret ve düzenledikleri komplolarla ün yapan Pelikancıların hedefi yapacaktır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri