Ana SayfaTürkiyeFoto muhabirlerinden Kar Film Festivali'nde öğrencilere altın tavsiyeler

Foto muhabirlerinden Kar Film Festivali’nde öğrencilere altın tavsiyeler

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi kapsamında gerçekleşen 15. Kar Film Festivali devam ediyor. Festivalin 3. Gününde Haber Fotoğrafçılığı konusunda Derya Yetim, Basın Fotoğrafçılığında Rıza Özel, Spor Fotoğrafçılığı konusunda ise Sami Tolga Adanalı iletişimcilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Kar Film Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirilen etkinliklerin 3.gününde fotoğrafçılar İletişim Fakültesi öğrencileriyle  bir araya geldi.

Derya Yetim: 50’ye yakın ülkeye gittim

Foto muhabirlikte fotoğrafın ve haberin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu belirten Derya Yetim, “’polis asayiş  adliye cumhurbaşkanı muhabirliği yaptım. 50’ye yakın ülkede görev aldım mesleğimizi sevdiğimiz için sıkıntıları zamanla aşıyoruz. Foto muhabirliği tamamlayan şey haber yazmaktır. Çektiğin fotoğrafı tamamlayabilmek, hikayeyi anlatabilmek için yazı çok önemli. Ancak haber  tek başına bir yazı değildir ve okuyucuyu etkilemez, yanında fotoğraf varsa inandırıcılık vardır haber fotoğrafı inandırıcılığı sağlayan görseldir” dedi.

Rıza Özel: Dil öğrenmelisiniz

Basında yaşanan dijital dönüşüme vurgu yapan Rıza Özel genç iletişimcilere tavsiyelerde bulundu. Dil öğrenmelerini, teknolojiye yakın olmaları gerektiğini vurgulayan Özel “Yeni istihdam alanları açılıyor.  Ben bir foto muhabiri olarak zorluk çekebilirim ama siz seo haberdeyseniz bir adım öndesiniz. İş dijital medyaya dönüştü” şeklinde konuştu.

Sami Tolga Adanalı: Fotoğraf arşivi oluşturduk

İletişim sektörüyle iç içeyseniz ve yeni şeyler üretecekseniz, çekinmemelisiniz diyen Sami Tolga Adanalı “Medyanın olduğu durumdan nasıl çıkarız diye düşündük ve arşivimizin olmadığını fark ederek bir depo oluşturduk. Türkiye de önemli arşivlere sahip olan foto muhabirlere ve yakınlarına ulaştık, projemizi anlattık. Coşkun Aral, Sökmen Baykara, Hüseyin Özel isimlerinden fotoğraflara ulaştık. Bunların yanı sıra güncel içerik üreterek, başarılı bir sistem oluşturduk. iletişim sektörüyle iç içeyseniz ve yeni şeyler üretecekseniz, çekinmemelisiniz. Değişim, dönüşümlerle birlikte haberin  paylaşılacağı bir platform her zaman olacak” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan fotoğrafçılar son 5 yıldır ödül alan fotoğrafların değerlendirmesini de yaptı. Ardından katılımcı Rıza Özel, Derya Yetim, Sami Tolga Adanalı’ya  plaket takdim edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz