Ana SayfaDünyaFransa: Biz Suriye'de kalıyoruz. DEAŞ henüz yenilmedi

Fransa: Biz Suriye’de kalıyoruz. DEAŞ henüz yenilmedi

ABD 1 numarası Donald Trump dün “DEAŞ’I yendik artık Suriye’de daha fazla durmamızın bir anlamı yok” dese de tıpkı İngiltere gibi Fransa da DEAŞ’ın henüz yenilmediği düşünüyor. Fransa’nın ABD öncülüğündeki koalisyonun üyesi olarak Suriye ve Irak’ta özel kuvvetler mensupları da dahil bin 100 askeri bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerini çekmeye başlaması müttefiklerinde deyim yerindeyse şok etkisi yarattı. İngiltere’nin ardından Fransa’nın Savunma Bakanı da DEAŞ’ın haritadan silinemediği uyarısını yaptı. Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı, şimdiki halde Fransız askerlerinin Suriye’de kaldığını söyledi.

Trump’ın DEAŞ’ın yenilgiye uğratıldığına ve Suriye’de kalmak için neden kalmadığına dair dünkü tweetine Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tweetle yanıt verdi.

DEAŞ’ın her zamankinden fazla zayıflatıldığını ve hükmettiği toprakların yüzde 90’ını kaybettiğini söyleyen Fransız bakan şöyle devam etti:

“Ama DEAŞ ne haritadan silindi ne de kökleri kazındı. Bu terör örgütünün elinde bulundurduğu son toprak parçalarında kesinkes askeri yenilgiye uğratılması gerekmektedir.”

Fransa Suriye’de kalıyor

CNews kanalına konuşan Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau da “Şimdilik elbette Suriye’deyiz. IŞİD’le savaş elzem. Terörle savaş bitmedi” diyerek şöyle devam etti:

“Doğrudur, büyük ilerleme kaydettik, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyonla birlikte çok şey yaptık, ama mücadele sürüyor, biz de devam ettireceğiz.”

Halihazırdaki jeopolitik şartlarda Avrupa’nın ABD’den bağımsız karar almak zorunda olduğunu, çünkü Avrupa’nın kendi öncelikleri bulunduğu mesajını veren Loiseau şöyle konuştu:

“Karar alırken stratejik özerkliği yeniden düşünmek zorundayız. Doğrudan tehditle karşılaştığımızda kararımızı verip özerk olarak harekete geçmemiz gerek. Bizim de kendimize göre önceliklerimiz olabilir. İlkin kendimize güvenmemiz lazım.”

Yüzlerce vatandaşı cihata gitmiş, DEAŞ’a katılmış Fransa, en büyükleri Ocak 2015, Kasım 2015 ve Temmuz 2016’da düzenlenen topraklarındaki terör saldırılarında yüzlerce can kaybı verdi.

Fransa şok oldu

Suriye’nin kuzeydoğusunda Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek için ABD ile birlikte asker bulunduran Fransa’nın yetkililerinin Trump’ın ani çekilme kararı karşısında şoke olduklarına dair haberler sızmıştı.

Ardından Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Fransız diplomatlar ilk şoku atlattıktan sonra “Biz Trump yönetiminin bu hallerine artık alıştık” şeklinde açıklamalar yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz