Ana SayfaTürkiyeFuat Bol: Asıl iş sandığa sahip çıkmak

Fuat Bol: Asıl iş sandığa sahip çıkmak

Milliyet yazarı Fuat Bol, 31 Mart yerel seçimlerinde, asıl olayın oyu sandığa attıktan sonra başladığını anlatan bir yazı kaleme aldı.

Milliyet yazarı Fuat Bol, “Şaibe!” başlıklı yazısında, demokraside oy kullanmanın, namus ve kutsal olduğunu vurguladı. Bol, seçimin sandığa atılan oylara sahip olmak veya olmamakla kazanıldığını ya da kaybedildiğini savundu.

Fuat Bol, seçmen ne kadar oylarını sandığa atmış olursa olsun, bu oyların öncelikle geçerli olup olmadığının değerlendirildiğini belirterek, İstanbul’da 319 bin geçersiz oyun tutanaklara girdiğini ve bu geçersiz oyların, seçimi kazanan adayla kaybeden arasındaki oy farkının on misli olduğunu dile getirdi.

“Burada durup düşünmek gerekmez mi?” diye soran Bol’a göre, İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi, ”İptal oyların incelenmesi beyinleri bunaltır!” demesinin aksine incelenmemesi bunaltır!

Fuat Bol’un yazısının bir kısmı şu şekilde: 

Demokraside oy kutsaldır ve namustur. Vatandaşlarımız hemen her seçimde olduğu gibi, 31 Mart 2019 Mahalli İdare Seçimleri’nde de büyük bir katılımla görevini yerine getirdi.

Asıl işlem bundan sonra yani oyun sandığa atılmasından sonra başlıyor.

Ve seçim, o sandığa atılan oylara sahip olmak veya olmamakla kazanılıyor veya kaybediliyor!

Öyle ya; seçmen istediği kadar oyları sandığa atmış olsun; atılan bu oylar öncelikle geçerli olup olmadıkları yönünde değerlendiriliyor. Sadece İstanbul ilinde 319 bin geçersiz oy tutanaklara girmiş. Diğer bir ifadeyle, bu geçersiz addedilen oylar, seçimi kazandığı iddia edilen adayla kaybeden aday arasındaki oy farkının tam on misli.

Burada durup düşünmek gerekmez mi? Öyle İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi, “İptal oylarının incelenmesi beyinleri bunaltır!” demesinin aksine, incelenmemesi bunaltır!

Ayrıca, sandık sonuç tutanaklarının sayım döküm çizelgelerine aktarılması esnasında, bilerek veya bilmeyerek yanlışlıkların yapıldığı apaçık bir gerçektir. Nitekim bu durumu CHP il başkanı da belge göstererek itiraf etti.

Öte yandan, bu tutanak ve çizelgelerin hepsi siyasi partilere gönderilmiş durumdadır. Bunların karşılaştırılmasıyla yapılan hatalar ortaya çıkıyor. AK Parti de işte bu belgeleri, delil göstererek, ilçe, il ve YSK’ya başvuracaklarını açıkladı.

Seçimin sağlıklı sonucuna ulaşmak için yargıya başvurmak neden abes olsun? Nitekim sadece AK Parti değil, başta CHP olmak üzere diğer partiler de bu yola başvuruyor.

AK Parti burada iğneyi kendisine batırıp çuvaldızı başkasına reva görmelidir. Zira iktidar partisidir ve devletin tüm imkânları elindedir.

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz