Ana SayfaTürkiyeFurkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul için tahliye kararı

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul için tahliye kararı

22 aydır cezaevinde tutuklu bulunan Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul için tahliye kararı verildi. Geçen yılın ocak ayında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na düzenlenen operasyonda aralarında Kuytul’un da bulunduğu 28 kişi gözaltına alınmıştı.

Tahliye Kararı Kuytul’un resmi Twitter hesabından duyuruldu.

Açıklamada “Mahkemeden çıkan tahliye kararı; mütevazı, şeffaf ve saygın bir hayat yaşayarak ömrünü İslam’a ve ümmetin geleceğine adayan Alparslan Kuytul Hocaefendinin ve yine kendisi gibi hiçbir suça karışmamış talebelerinin herhangi bir suç örgütü ile irtibatlı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Furkan Vakfı’nın tertemiz olduğu anlaşılmıştır. Hiçbir suçu olmadığı halde haksız yere 22 aydır cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocaefendinin maruz kaldığı tüm bu zulümleri, şiddetle kınıyor ve bu haksızlığı halkımızın vicdanına sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

30 Ocak 2018 tarihinde Adana merkezli yapılan operasyon neticesinde Furkan Vakfı’na mensup aralarında kurucu başkan Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 28 kişi göz altına alınmış, göz altına alınanlardan 5’i tutuklanmıştı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Ocak 2018’de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na operasyon düzenledi. ’Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü kurma’ suçlamasıyla Adana merkezli gerçekleştirilen operasyonda vakıf başkanı Alparslan Kuytul’un da aralarında bulunduğu 28 kişi göz altına alınmıştı.

Alparslan Kuytul’a birisi Cumhurbaşkanına hakaret diğeri halkı kin ve düşmanlığa sevketmek suçlamasıyla iki dava açılmış; iki ayrı suçtan hazırlanan iddianameler Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edilmişti. Yapılan operasyonun ardından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın faaliyetleri Adana Valiliği tarafından geçici olarak durdurulmuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz