Ana SayfaSporFutbolcu Emiliano Sala nasıl öldü?

Futbolcu Emiliano Sala nasıl öldü?

Futbolcu Emiliano Sala nasıl öldü? Ünlü futbolcu 2019 yılındaki korkunç uçak kazasında hayatını kaybederken, kazada yaşanan yeni bir gelişme yeniden dikkatleri Emiliano Sala nasıl öldü sorusuna çevirdi. 

2019’da futbolcu Emiliano Sala ve bir pilotu öldüren bir uçuşu düzenleyen kişi, uçağın güvenliğini tehlikeye atmaktan suçlu bulundu.

Transfer olduğu Cardiff City’ye imza atmak için Fransa’da bindiği uçağın Manş Denizi’nde düşmesiyle Arjantinli futbolcu Emiliano Sala 28 yaşında hayatını kaybetmişti.

Futbolcu Emiliano Sala nasıl öldü?

Futbol yıldızı Emiliano Sala’nın ölümüne neden olan kazada uçuş organizatörü suçlu bulundu. Cardiff Crown Court, Perşembe günü CNN’e verdiği demeçte, futbolcu Emiliano Sala ile pilot David Ibbotson’ın ölmesine neden olan uçuşu organize eden David Henderson’ın uçağın güvenliğini tehlikeye atmakla suçlandığını doğruladı.

Sala ve pilot David Ibbotson, Cardiff City’nin Nantes’lı forvet oyuncusu, transferi kabul etmesinin ardından Fransa’dan Galler’e seyahat ediyorlardı. Futbol yıldızı, 21 Ocak 2019’da İngiliz Kanalı’na uçak düşmeden hemen önce eski takım arkadaşlarına veda etmişti.

Sala’nın cesedi, 6 Şubat 2019’da kayıp futbolcunun aranmasıyla enkazdan çıkarıldı. Ancak pilot Ibbotson’ın cesedi henüz bulunamadı ve uçak da denizden çıkarılamadı.

Uçuşu organize eden ceza aldı

Mahkeme, Henderson’ın 10’a karşı 2 çoğunluk kararı ile mahkum edildiğini ve 12 Kasım’da Cardiff Crown Mahkemesi’nde cezaya çarptırılacağını da sözlerine ekledi.

PA Media’ya göre mahkeme, Henderson’ın Amerikan uçakları için sahip olması gereken Yabancı Taşıyıcı İzni’ne (FCP) ve gerekli Hava Operatörü Sertifikasına sahip olmadığını öğrendi.

PA Media’nın bildirdiğine göre, uçuşu organize eden kişi geçerli izin veya yetki olmadan bir yolcuyu uçurmaya çalıştığını zaten kabul etmişti.

PA Media’nın bildirdiğine göre, uçuşu organize eden kişi uçağı tehlikeye atmak suçundan en fazla beş yıl, daha hafif bir suçtan ise iki yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Sala ailesini temsil eden Daniel Machover CNN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bay Henderson’ın mahkumiyeti memnuniyetle karşılanıyor ve CAA’nın bu tür yasadışı uçuşların durdurulmasını sağlayacağını umuyoruz.”

“David Henderson’ın eylemleri, David Ibbotson’ın yasadışı olarak uçtuğu uçağın 21 Ocak 2019’da nasıl denize düştüğü bulmacasının yalnızca bir parçası.”

“Ağustos 2019’da AAIB tarafından açıklanan, uçağın bakım geçmişi ve karbon monoksit zehirlenmesinin arkasındaki tüm faktörler hakkındaki temel bilgileri hala bilmiyoruz.”

“Bu soruların cevapları ancak Emiliano’nun gelecek yıl Şubat ayında başlayacak olan soruşturmasında doğru bir şekilde belirlenebilir.”

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) genel danışmanı Kate Staples, Henderson’ın yasadışı ve güvenli olmayan faaliyetinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri