Ana SayfaDünyaG20’ye de katılmadı! Xi Jinping 2 yıldır Çin’den dışarı adım atmadı

G20’ye de katılmadı! Xi Jinping 2 yıldır Çin’den dışarı adım atmadı

Covid sonrası dünya ekonomisi ve iklim değişikliğinin korkunç sonuçlarıyla mücadele bu yıl Roma’da toplanan G20 zirvesinin en temel iki konu başlığını oluştururken gözler bir kez daha Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i aradı.

Neredeyse son 2 yıldır hiçbir yabancı liderle yüz yüze görüşme yapmayan Xi, yurt dışına son ziyaretini Ocak 2019’da yaptı. Yani koronavirüs salgınından hemen önce.

Xi Jinping muhtemelen uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu hissetmiyor. Çünkü çok fazla iç desteğe ve kontrole sahip.

Ancak son anketler Çin hakkında birçok büyük ülkenin görüşünün kötüleştiğini gösteriyor.  Koronavirüsün kökenleri, Hong Kong, Tibet ve Sincan’daki insan hakları ihlalleri. Son olarak da Tayvan’a uyguladığı baskı…

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in henüz ABD 1 numarası Joe Biden ile bile yüz yüze görüşmediği hatırlanınca insan meraklanıyor. Neden?

Kendinden emin, özgüven dolu hırslı imajıyla Xİ yıllık yurt dışı ziyaretlerinde ABD başkanını geçen ilk Çinli yönetici olmuştu. Covid’den önce 14 ülkeye ziyaret yaptı toplamda 34 gününü yabancı ülkelerde geçirdi. Bu Obama’da 25, Trump zamanında 23 gündü.

Muhtemelen Xi yönetimindeki Çin, artık ABD ve müttefikleri ile kendi şartları dışında herhangi bir konuda işbirliği yapmaya kendini mecbur hissetmiyor.

Ancak yine de, Xi’nin küresel sahnedeki yokluğu, Çin’in kendisini Amerikan liderliğine alternatif olarak konumlandırma arzusunu karmaşıklaştırdı. 

Elbette Çin’deki iç siyaset de Xi Jinping’in yurt dışı ziyaretlerini ertelemesine neden olmuş olabilir. Gelecek yıl bir Komünist Parti kongresi yapılacak.

Çin’in üst düzey yönetimi ülkelerini muhtemelen son 2 yıldır bir sığınak olarak görüyorlar. Bunu Başkan Xi’nin 2 yıldır hiçbir yurt dışı gezisi yapmaması da doğruluyor.

Covid salgını, küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyanın en kritik iki sorunu ve Çin muhtemelen bu konularda endişe duymuyor. Çin lideri, Glasgow’daki toplantıda da yer almayacak.

Çok değil sadece 5 yıl önce Çin lideri, İsviçre’nin Davos kentinde yaptığı açıklamada ülkesini çok uluslu düzenin yeni koruyucusu olarak takdim etmişti. Ancak aynı lider 2 yıldır inzivaya çekilmiş durumda. Elbette Xi Jinping ülke sınırlarına kısılıp kalmışken, dünya 1 numarası rolünü oynamak da zor olsa gerek.

Çin liderinin büyük inzivası her geçen gün daha da büyürken ABD Başkanı Joe Biden, Çin’e karşı bir demokratik ülkeler ittifakı kurma hazırlığında. 

Malum Batı’nın kutsal değerler olarak gördüğü kavramlara karşı Çin Rusya ile el ele vererek büyük bir savaş yürütüyor.

Amerika’nın ünlü gazetesi New York Times da, Çin liderinin 2 yıldır ülkesinden dışarı çıkmaması hakkında etraflı bir analiz yayınladı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri