Ana SayfaTürkiyeGalata Kulesi'ni kim yaptı? Kule ne zaman yapıldı? Galata Kulesi tarihi

Galata Kulesi’ni kim yaptı? Kule ne zaman yapıldı? Galata Kulesi tarihi

Tartışmaların odağındaki Galata Kulesi'ni kim yaptı? Tarihi Galata Kulesi ne zaman yapıldı? İşte Galata Kulesi tarihi.

Tartışmaların odağındaki Galata Kulesi’ni kim yaptı? Ünlü kulenin tarihi ne? Tarihi Galata Kulesi ne zaman yapıldı? Tarihi kulede restorasyon çalışmaları esnasında yaşanan skandal sonrasında Galata Kulesi’nin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı merak konusu oldu. Galata Kulesi ne zaman yapıldı? Galata Kulesi’ni kim yaptı?

Galata Kulesi, İstanbul’un en ikonik yapılarından biridir. Halkı denizden gelecek bir saldırıya karşı uyarmak için bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un Galata semtinde yer almaktadır.

1348 yılında Bizans İmparatoru III. Andronikos Paleologos tarafından yaptırılmış ve İstanbul Boğazı’na giren gemiler için deniz feneri görevi görmüştür.

Bazıları inşaatının İoannis Komnenos tarafından yaptırıldığını söylerken, diğerleri bunu babası I. Manuil Komnenos’a atfeder. Ancak her durumda, kulenin savunma amaçlı yapıldığı açıktır.

Kule, duvarlarında veya tepesinde birçok sahnenin yer aldığı İstanbul ile ilgili filmlerde ve kitaplarda yaygın olarak kullanılmıştır.

Türkiye’de gezilecek en iyi yerlerden biri İstanbul’dur. Antik kent, Galata Kulesi gibi birçok güzel simge yapı ile tarih ve kültürle doludur. Galata Kulesi’ni ziyaret edin ve yeni bir dünyayı gözlerinizle deneyimleyin!

Galata Kulesi’ni kim yaptı?

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunmaktadır. Kule, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak inşa edilmiştir. 1204’deki IV. Haçlı Seferi’nden sonra Latinlerin büyük ölçüde hasar verdiği kule, 1348’de Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak İsa Kulesi adı ile Galata surlarına ek olarak yeniden restore edilerek düzenlenmiştir.

https://twitter.com/mhrpolat/status/1293497027461095424

Galata Kulesi ne zaman yapıldı?

Galata Kulesi 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak inşa edildi. 1348’de Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak İsa Kulesi adıyla Galata surlarına ek olarak yeniden restore edilmiştir.

Galata Kulesi’nin tarihi?

Galata; Haliç’in karşı kıyısında yer alan, fetihten önceki dönemlerde Cenevizlilerin yaşadığı bir yer olarak bilinir. Burada yer alan kule, Galata’yı korumak için yapılan surların bir parçasıdır. İstanbul’un Fethi’nden sonra Türklerin eline geçen kule, 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalışan Hıristiyan savaş esirlerinin barınağı olarak da kullanılmıştır.

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi’nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında yeniden yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur.

Galata kulesi 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen her yüzyıl yenilenmiş ve tamir edilmiştir. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hristiyan savaş esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat’ın müsaadesiyle burada müneccim Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş, ancak bu rasathane 1579’da kapatılmıştır.

İngiltere’de gravürler var

17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi’nden Üsküdar-Doğancılar’a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa’da ilgi ile karşılanmış, İngiltere’de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır.

1717’den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın, ahalinin duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilmekteydi. III. Selim döneminde çıkan bir yangında kulenin büyük bölümü yanmıştır. Onarılan kule 1831 yılında başka bir yangında yine hasar görmüş ve onarılmıştır. 1875 yılında bir fırtınada külahı devrilmiştir. 1965’te başlanıp 1967’de bitirilen son onarımla da kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri