Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Başbuğ: Destek gelmezse doktor da hasta durumuna düşer

Gelecek Partili Başbuğ: Destek gelmezse doktor da hasta durumuna düşer

İngiltere’den telefon bağlantısıyla Gazeteci Gökhan Özbek’in programına konuk olan Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, koronavirüs salgını ve kriz yönetimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında da bulunan Başbuğ, koronavirüse karşı gerekli ekipman ve solunum cihazı kapasitesinin önemine dikkat çekerek, “Bir doktor kendini istediği kadar feda etsin, istediği kadar çarpışsın bu virüsle arkadan destek gelmezse, malzemesi yoksa hiç birşey yapamaz, kendi de hasta konumuna düşer.” dedi.

İşte Başbuğ’un açıklamalarından satır başları:

BU PANDEMİNİN ETKİLERİNİ HİSSEDECEĞİZ

KBRN dediğimiz oluşum kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer olaylardır ve bu bir afet çeşididir. Bu korona salgını biyolojik kısmına düşüyor, yani virüs kaynaklı biyolojik bir afet. Sosyal, ekonomik kayıpları olacak kısa, orta ve uzun vadede. O nedenle bu artık bir sağlık olayından çıkıp çok büyük küresel bir afet haline dönüştü. Afetler meydana geldiğinde bizi bir kez etkilemez, ömür boyu etkileri olacaktır. Kısa, orta ve uzun vadede etkilerini hissedeceğiz bu pandeminin.

SOLUNUM CİHAZI GEREKLİ

İngiltere’ye bakarsak, bugün İngiltere’nin açıkladığı mesela okulları kapattılar, kademeli kademeli ilerliyorlar, hedefleri şu anda günde 25 bin test yapabilmek. Birkaç hafta içinde binlerce solunum cihazı üretmek. Çünkü bu bir solunum hastalığı o nedenle hastalara hastalara destek olmaları gerekiyor. Solunum cihazını şu anda hiçbir ülke birbirine verebilecek durumda değil çünkü herkes aynı dertten muzdarip. Yönetim derhal sanayicilerle oturuyor ve pazarlık halindeler, nasıl kendimiz içeride üretebiliriz diye ki bunun Türkiye için de çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

SURİYELİ MÜLTECİLERDE RİSK DAHA FAZLA

Huzurevleri ziyaretlerine mutlaka ara verilmesi lazım, etkileşmemek gerek yaşlılarla, mümkün olduğunca irtibatı kesmemiz gerekiyor. Cezaevleri, engelliler, çocuk esirgeme kurumunda kalanlar, benim en çok endişe ettiğim ve merak ettiğim konulardan biri mülteciler. Ülkemizde 4 milyonu aşkın Suriyeli nüfusu var ve salgın hastalıklar genelde bilimsel olarak uluslar arası platformda mülteci ve göçmen grubunda ve yaşadıkları bölgelerde çok hızlı yayılabiliyor hijyen kuralları çünkü çok önemli. Bunlarla ilgili nasıl özel çalışmalar yapıldığını bilemiyorum ama mutlaka yapılması gerekiyor.

DESTEK GELMEZSE DOKTOR DA HASTA KONUMUNA DÜŞER

Bir doktor kendini istediği kadar feda etsin, istediği kadar çarpışsın bu virüsle arkadan destek gelmezse, malzemesi yoksa hiçbirşey yapamaz, kendi de hasta konumuna düşer. O nedenle solunum cihazı, sağlık malzemeleri, günde 300 bine yakın maskeden söz ediliyor kullan-at çünkü bu maskeler, mutlaka üretmemiz lazım içeride ve çok kısa süre içinde buna ihtiyaç olabilir. Bilimsel verileri kullanmalıyız, kurallara uymalıyız, lütfen toplu mekanlardan uzak duralım, bilimi kullanalım, bilimsel verileri kullanalım, akıl yoluyla, tedbirle, milletçe inşallah bu beladan da kurtulacağız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri