Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Başer'e bir destek de Cemile Bayraktar'dan: Kadın ve aile problemi...

Gelecek Partili Başer'e bir destek de Cemile Bayraktar'dan: Kadın ve aile problemi tek bir sözleşme üzerinden okunamaz

Geçtiğimiz günlerde Medya Notu’na bir mülakat vererek kadın ve aile konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gelecek Partisi Kadın Politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Habibe Çiftçioğlu Başer’in İstanbul Sözleşmesi konusundaki görüşlerine bir destek de gazeteci/yazar Cemile Bayraktar’dan geldi. Başer’in İstanbul Sözleşmesi hakkındaki görüşlerini desteklediğini belirten Bayraktar da İstanbul Sözleşmesi hakkındaki görüşlerini Medya Notuyla paylaştı.

Kadınla ilgili tüm problemleri İstanbul Sözleşmesi üzerinden okumaya çalışmak problemli bir anlayış

Sözleşmenin gözden geçirilip topluma uyarlanması gerektiğini söyleyen Cemile Bayraktar, “Sözleşme üzerinde konuşmak yerine bir kısım tamamen kabul etmek bir kısım da tamamen reddedilmesi gerektiğini savundu. İstanbul sözleşmesi, aile içerisindeki problemler temelinde ela alındı. Bu bakış açısı tabi ki yanlıştı. Bu noktada Gelecek Partisi’nden Habibe Çiftçioğlu hanımın bunu hem gündeme taşıması hem konuşulabilir hale getirmesi hem de toplumun hassasiyetlerini hem kadın hakları hem de ailenin önemini vurgulayarak belirtmesi son derece önemli. Bana sorarsanız Habibe hanımın bu çağrısı eğer diğer partilerden de karşılık bulursa kadınların yoğunlukta olduğu bir çalışma platformuyla İstanbul Sözleşmesi gözden geçirilebilir. Buradaki eksikler; toplumun kültürel, dini hassasiyetleri konuşulabilir. Sözleşmeyi tamamen reddetmek ya da kabul etmek gibi bir tavırdansa, karşılıklı olarak bunun üzerine konuşulabilir. Hatta İstanbul Sözleşmesi’nin yetersiz kaldığı noktalarda, mesela aile içi problemleri tamamen İstanbul Sözleşmesine bağlayıp; kadına şiddeti, aile içi problemleri bununla çözmeye çalışan bir kesim var bu sorunlu ve problemli bir anlayış. Tabi Türkiye’de şöyle bir problem de var, siyasi erklerde iktidar olan partilerin her ne kadar demokrasi ve seçimle oraya gelmiş olsalar dahi kanunda, önergede sadece kendi arzu ettikleri yönde sonuçların çıkmasını istiyorlar. Ancak bu konuda toplumda bir rahatsızlık varsa, ki var bu konu konuşulmaya çalışıldı ama konuşulamadı. Bunu konuşulabilir bir hale getirmek, kadına yönelik şiddetin ya da aile içi problemlerin sadece İstanbul Sözleşmesi ile alakalı olmadığının altını çizmek, bunun üzerine kafa yormak önemli bir şey. Nihayetinde “biz yaptık oldu ve üzerinden belirli bir zaman geçse de bu hala geçerliliğini koruyor” demek çok sağlıklı değil. Üzerine konuşulabilir olması ve konuşulmasının önerilmesi önemli. Ben burada üslup ve yöntemi doğru buluyorum.” dedi.

Habibe hanımın yaklaşımını destekliyorum

Kadınla alakalı tüm problemlerin tek bir sözleşme üzerinden ele alınamayacağını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü, “Türkiye’de önemli konular genelde siyasi tarafların ideolojik ve tarafgir yaklaşımları nedeniyle konuşulamıyor. Bunları bir kenara bırakıp; kadın, aile hatta erkek -burada hukukta nafaka, kadına yönelik şiddet ve istismar, eğitim haklarının kısıtlanması söz konusu- vb. pek çok konuyu tek bir sözleşme üzerinden ele alamayız. Bu sözleşmenin maddeleri de zaman içerisinde ortaya çıkan durumlar neticesinde tartışılabilir olmalı. Bu nedenle Habibe hanımın açıklamalarını doğru buluyorum ve destekliyorum.”

Habibe Çiftçioğlu Başer’in Medya Notu’na verdiği mülakatın linkine ise şuradan ulaşılabilir:

https://medyanotu.com/habibe-ciftcioglu-baser-istanbul-sozlesmesi-gozden-gecirilebilir/

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz