Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Burçak Başbuğ Erkan: Solunum cihazı kapasitesinin artırılması hayati önem taşıyor

Gelecek Partili Burçak Başbuğ Erkan: Solunum cihazı kapasitesinin artırılması hayati önem taşıyor

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Burçak Başbuğ Erkan, etkisi artmakta olan Koronavirüs ile ilgili alınması gereken tedbirlere ilişkin Medya Notu’na çok önemli açıklamalarda bulundu.

Solunum maskeleri hayati önem arz ediyor

Coronavirüs’ün doğrudan solunum yollarıyla ilişkili bir hastalık olduğunun altını çizen Burçak Başbuğ Erkan, “Türkiye’nin 81 ilinde, 81 ilde mümkün değilse o bölgesel noktalarda AFAD tarafından hazırlanmış olan TAMP’a göre (Türkiye Afet Müdahale Planı) belirlenen 26 lojistik noktasında başta solunum cihazları olmak üzere her türlü müdahaleye yönelik tıbbi malzemelerin hazır halde olması gerekiyor.” dedi.

Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde her ilde, her ilde değilse de TAMP’ta belirlenmiş bölgelerde mutlaka solunum cihazı kapasitesinin ve tıbbi malzeme kapasitesinin artırılması elzemdir ve muhakkak en geç bir – iki hafta içinde bu tedariğin sağlanması lazımdır. Eksiklik varsa kapasite artırımının sağlanması şarttır.”

Sanayicilerimize çok büyük görevler düşüyor

Gelecek Partili Burçak Başbuğ Erkan, bunun küresel bir sağlık krizi olduğunu, hiçbir ülkenin birbirine yardım edecek durumda olmadığına dikkat çekerken, sözlerine, “Hiçbir ülkenin birbirine yardım edebilecek durumu olmaması dolayısıyla kendi tıbbi materyallerini olabildiğince verimli kullanmak ve kapasitesin artırmak zorundayız. Bunda da sanayicilerimize çok büyük görevler düşüyor. Birlik ve beraberlik içinde bu krizin atlatılmasında hepimize düşen görevleri yerine getirmemiz lazım.” diyerek devam etti.

Koordinasyon hayati önem taşıyor

“Sokaktaki vatandaştan en tepedeki yöneticiye kadar bütün kurum, kuruluş ve kişiler koordinasyon içinde iş birliği yapmak durumundadır ve koordinasyonun her bir halkası hayati öneme sahiptir. Çünkü sonucunda ulusal bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz. Paniğe kapılmamamız çok önemli. Makul, mantıklı ve tedbirli davranmak durumundayız. Ayrıca Yaşlılar ve hamileler yüksek risk grubunda muhakkak ayrı korunmalı. Lütfen bana bir şey olmaz demeyin.

Biz de başarabiliriz

“Singapur, Tayvan, Hong – Kong en kritik bölgede yer almalarına rağmen, Çin’e komşu olmaları rağmen vakaları kontrol etmeyi başardılar ve salgının yayılmasını önlediler. Tayvan gerek sosyo kültürel gerekse afet çeşitliliği açısından bize oldukça yakın bir ülke. Ölüm sayılarını iki, vaka sayılarını ise üç haneli rakamlarda tutmayı başardılar. Alacağımız tedbirlerle bizim de onlar kadar az kayıpla atlatmamız mümkün.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri