Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Cesim Gökçe'den Ayder Yaylası çıkışı: Tabiatı tahrip etmekten vazgeçin!

Gelecek Partili Cesim Gökçe’den Ayder Yaylası çıkışı: Tabiatı tahrip etmekten vazgeçin!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Ayder Yaylasına yapılması planlanan otel ve 1700 araçlık otopark yapımına ilişkin yaptığı açıklamaya Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Başkanı Cesim Gökçe’den sert tepki geldi.

https://t24.com.tr/haber/cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurum-ayder-yaylasi-na-otel-ve-1700-araclik-kapali-otopark-insa-edecegiz,884073

Medya Notu’na açıklamalarda bulunan Gökçe, şunları söyledi:

Çevre ve Şehircilik Bakanının görevi çevreyi korumaktır

Çevre ve Şehircilik Bakanının görevi çevreyi ve tabiatı korumak, yaşanabilir şehirler imar ve inşa etmektir. Ancak görüyoruz ki; şehirlerimiz giderek yaşanmaz bir hal almaya başlamıştır. Ankara’da son iki günde yağan yağmurlarda başkent Ankara caddelerinin dere gibi su akışına tanıklık ettik. Su akışı betonlaşmanın tezahürüdür. Her ne hikmetse iktidar nerede bir yeşil alan, nerede nefes alınacak tabiat harikası bir alan varsa o alanları betonlaştırmaya dönük hamleler yapmaya gayret etmektedir. Betonlaştırma aşkı Adım adım çevreyi ve tabiatı tüketmektedir. Tabi ki beton aşkı rant aşkının eseridir. Rant uğruna çevre facialarıyla karşı karşıyız.

Bu ülkede kaç Ayder var?

İnsanların nefes alabileceği yeşilliği, ormanı ve doğasıyla oksijen deposu olan Ayder Yaylasına da göz dikildi. İnsanların nefes aldığı bu alan hangi amaca dönük olarak otel ve otopark yapılıyor? Bu betonlaşma; AVM, rezidans ve hafriyat aşkı ne zaman bitecek. Çevre ve Şehircilik Bakanının görevi tabiatı korumaktır, betonlaştırmak değildir. Çevre Bakanının literatüründe betonlaştırma değil, temiz toprak, temiz hava temiz su ve temiz çevre olmamalıdır. Böylesine bir tabiat harikası olan Ayder gibi kaç yaylamız vardır bu ülkede? Büyükşehir dediler ve büyük kavramıyla şehirleri etrafındaki yeşil alanlar yok edilerek yaşanmaz hale getirdiler. Başta İstanbul olmak üzere şehirlerdeki betonlaşmaya doyumsuz bakış, gözünü yaylaları da betonlaştırmaya dikmiş görülüyor. Yaylaları otellerle betonlaştırarak tabiatı, ekolojik dengeyi bozacaklarına, çevreyi iyileştirecek, çevre kirliliğini giderecek adımlar atarak milletin nefes almasına katkı sunsunlar.

Ankara’nın ortasından lağım akmaktadır

Ankara’nın göbeğinden akan Ankara çayından lağım akmaktadır. Derelerimiz, ırmaklarımız bir taraftan atık sularla ve kanalizasyon sularıyla kirletilirken diğer taraftan da sanayi atıklarıyla hızla kirletilerek su kaynaklarımız kirletilmek suretiyle adeta hastalık saçma yatakları haline gelmiştir. Atık su arıtma tesislerinin bir an evvel inşa etmekle uğraşsınlar. Var olan su kaynakları bozla kirletilmektedir. İçme suyu temininde zorlanan bir ülke haline geldik. Daha şimdiden su sıkıntısı yaşadığımız bir gerçekliktir. Doğal kaynaklarına karşı bu kadar duyarsızlık ve sorumsuzluk insaf ölçüleriyle bağdaşmaz.

Ankara çayının çevresi çöp, çamur, çukur ve mikrop haline gelmiştir. Çöp, çamur ve çukur kavramlarını başka partilere atfetmeyi bırakıp önce aynaya baksınlar, sonrada gelip Altındağ ilçesinde Ankara’nın göbeğindeki Ankara çayının çevresindeki çöp, çamur ve çukuru görsünler. İnsanların sağlığını tehdit eden sivrisinek ve virüs yatağına dönüşen bu alanı ıslah etsinler. Çöpten temizleyip, arındırsınlar.
Aynı kirlilik diğer tüm doğal alanlarda da görülmektedir. Bir taraftan su kirliliği, diğer taraftan topraklarımız da aşırı derece kirletilmektedir. Düzenli katı atık depolama tesisleri bir çok yerlerde hala yoktur. Çöp alanlar vahşi depolama halinde toprağa bırakılmakta, ağır metaller içeren sızıntı suları ve diğer plastik atıklar çevreyi tehdit etmektedir. Büyükşehirler beton bloklar, gökdelenler, AVM ler ve rezidanslar’la yaşanmaz hale getirildiği yetmiyormuş gibi yaylalara el atmaya el insaf demek lazım.

TOKİ’ye bir an önce çeki düzen verilmeli

Artık plansız ve çarpık şehirleşmeyi önlesinler. Kimliksiz şehirler inşa etmesinler. TOKİ, maalesef yüksek binalarlar, yozlaşma ve çürümeyle anılan bir kurum haline geldi. TOKİ artık amacı dışında farklı amaçlar için araçsallaştırıldığına inanılır hale gemiş durumda. Bu kurumun adı kötü çağrışımalarla anılmaktadır. TOKİ, açık ihale yöntemini bay pas etmiş durumda, hangi yöntemlerle işlerin yapıldığı belli değil. Bu kuruma bir an evvel çeki düzen verilip, yaşanabilir şehirler, yaşanabilir mekanlar, yaşanabilir bir çevre inşa etmeleri gerekiyor. Artık bu hükumet yeşil alanlardan, ormanlardan, doğal yaşam alanlarından lütfen elini çeksin ve bu alanlara rant gözüyle bakmaktan vaz geçsin. Korunan alanlara, hassas alanlara, sit alanlarına, özel çevre koruma alanlarına , sulak alanlara, tarım alanlarına, orman alanlarına vb. Tüm korunması gereken alanlara dokunmaktan vaz geçsin.

SİT alanlarından elinizi çekin

Çevre, atalarımızdan kalan bir miras değil, korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere devredilmesi gereken bir emanettir. Tabiat, Miras yedi gibi hazlara ve hırslara kurban edilemez. İktidar, bu emaneti bizden sonraki nesillere de devretmek mecburiyetindedir. Emaneti korumak ve emanete İhanet etmemek herkesin görevidir. Bu kadar yeşil alana müdahale edilmesi bu alanların hor bir şekilde kullanılması ve tahrip edilmesi bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ülkemizin tüm doğal yaşam alanlarından ve güzel alanlarından ellerin çekilmesi lazım. Ayder’e otel ve otopark yaparak doğayı tahrip etmekten vazgeçip, suyun toprakla buluşmasını sağlamaya çalışsınlar. Korunan alanlara, hassas alanlara dokunmasınlar. SİT alanlarını sürekli daraltmasınlar, SİT alanlarını revize ederek imara açmasınlar. Bu güzelim alanlarından ellerini çeksinler.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri