Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Cesim Gökçe'den Kanal İstanbul yorumu: Tükenme noktasına gelen İstanbul'un ölüsünden...

Gelecek Partili Cesim Gökçe’den Kanal İstanbul yorumu: Tükenme noktasına gelen İstanbul’un ölüsünden bile rant devşirme siyasetidir

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Çevre ve Şehircilik Kurulu Başkanı Cesim Gökçe, dün ilk kez ihaleye çıkan Kanal İstanbul projesine ilişkin kişisel Twitter hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

“Salgın nedeniyle insanlar can korkusu ve işsizlik tehdidiyle karşıya karşıya iken,Kanal İstanbul gibi yüksek maliyetli bir projejenin inatla ihaleye konu edilmesi inanılır gibi değil. İnsanlar, evine aş götürmenin derdinde. Neler oluyor? Yangın mı var? Millet can derdinde can!” diyen Gökçe, değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Kanal adeta Bekaya dönüştü. Maskesiz, eldivensiz, cihazsız, kitsiz, susuz, elektriksiz, doğalgazsız, ekmeksiz yaşayabiliriz ama kanalsız yaşayamayız anlayışı egemen olmuş. Bu zor zamanda yapılanlar yönetme ahlâkı ve öncelik sıralamasını göstermesi bakımında ibret vesikasıdır.”

Çılgın proje bir emlak rantı stratejisidir

Gelecek Partili Gökçe, Kanal İstanbul’un bir emlak rantı projesi olduğunun altını çizerken sözlerine şöyle devam etti: “Çılgın proje”,bir emlak rantı stratejisidir. Bu proje için çıldıranlar denizciler değil, emlakçılar ve onlarla göbekten bağlanan siyasetçilerdir.Tükenme noktasına gelen İstanbulun ölüsünden bile rant devşirme siyasetidir. İstanbul’un artık bu çılgınlıkları kaldıracak gücü yoktur.

“Binlerce yılda oluşmuş bu çok hassas ekosistem dengesi Kanal İstanbul projesi ile altüst etme hakkını kimse kendisinde bulmamalıdır. Üstelik İstanbul iklim krizinin etkilerine karşı daha da kırılgan hale geleceği, bir çevre faciasına dönüşeciğnden şüphe götürmez bir durumdur.”

Çevre faciası

Kanal İstanbul’un beraberinde getireceği tahribatı da maddeler halinde paylaşan Gökçe, projeyi bir çevre faciası olarak nitelendirdi.

-Binlerce hektar tarım alanın yok olması

-Sulak alan ekosisteminin yok olması

-Orman alanlarının yok olması

-Deniz ekosistemin bozulması

-Su kaynaklarının kurutulması

-Alt yapıların bozulması

-Hava kirliliği,su kirliliği ve toprak kirliliği,”Çevre Faciası”değil de nedir?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri