Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili isimlerden Rus Büyükelçiye sert tepki

Gelecek Partili isimlerden Rus Büyükelçiye sert tepki

Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer alan ve Çerkes kimlikleriyle de bilinen Abdullah Teber ve Murat Özden, Rus Büyükelçi Yerhov’un Sputnik’e vermiş olduğu röportajda Çerkesler hakkında yaptığı hadsiz açıklamalara sert tepki gösterdi. Murat Özden, “Soykırımcıların ortak özelliği inkar etmektir” derken, Abdullah Teber “Sivil toplum kuruluşları ve siyasilerin tepki göstermesi gerekiyor. Bu saygısızlığın peşini bırakmayacağız” dedi.

“SOYKIRIMCILARIN ORTAK ÖZELLİĞİ İNKAR ETMEKTİR”

Maltepe Çerkes Derneği Başkanlığı’nı da yürüten Murat Özden, “Büyükelçi İdlib meselesiyle ilgili bir açıklama yaparken nasılsa aklı Çerkes soykırımına gidiyor. Soykırımcıların ortak özelliği inkar etmektir. Rusya Devleti bunu hep yapıyor. Geçmişte Rus Büyükelçi Yerhov’un yüzüne karşı Rusya’nın tazminat ödemesi ve Çerkeslerin hakkını iade etmesi gerektğini söylemiş biriyim. Rusya’nın bu algı operasyonuna karşı Çerkesler ayağa kalktılar. Rus Büyükelçiyi şiddetle kınıyor, özür dilemesini bekliyorum. Türkiye’nin de bu şahsı ‘Persona Non Grata’ yani istenmeyen adam ilan etmesini bekliyorum” açıklamasında bulundu.

“BU SAYGISIZLIĞIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Büyükelçiye tepki gösteren Abdullah Teber, “Böyle kritik bir dönemde Büyükelçinin bu demeci büyük bir talihsizlik. Çerkeslere karşı böyle ifadeleri kimse kullanamaz, böyle bir saygısızlık yapamaz. Bu sözleri kabul etmiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızın ve siyasetçilerimizin buna ciddi bir şekilde cevap vermesi gerekiyor. Bu işin peşini hiçbir şekilde bırakmayacağız. Büyükelçiden özür bekliyoruz” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri