Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Özcan uyardı: Geri dönülemez zararlar verilebilir

Gelecek Partili Özcan uyardı: Geri dönülemez zararlar verilebilir

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, ekonomi paketiyle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Gelecek Partisi olarak yaptıkları önerilerin de pakette yer almasından duyduğu memnuniyeti belirten Özcan, kredi dayatması yapmanın bankacılık sektörüne geri dönülemez zararlar verilebileceği konusunda da uyardı

Serkan Özcan’ın kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Ekonomi paketine ilişkin bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Pakette dün  @GelecekPartiTR olarak açıkladığımız bazı önerilerin yer aldığını görmekten memnun oldum.Kısa çalışma ödeneği, belli sektörlerde vergi ertelemeleri, bazı kredi anapara ve faiz ödemelerinde ötelemeler vs.

Ancak gerek dün TCMB’ce alınan faiz kararında,gerekse bugün açıklanan bazı mali tedbirlerde, ya yaşanan sürecin iktisadi/finansal etkilerini anla(ya)mayan ya da durumu “fırsat” bilerek sürekli olarak ajandada tutulan bazı politikaları gerçekleştirmeye çalışan bir tutum seziyorum.

Ne Covid-19 nedeniyle yaşanmakta olan küresel iktisadi süreç, sebepleri ve sonuçları itibariyle 2009 dünya krizi gibidir, ne de -üzülerek söylüyorum ki-Türk ekonomisi; büyümesi, enflasyonu, mali gücü, bankacılık sistemi ve finansal dinamikleri ile 2009’da olduğu yerdedir.

Bu okumayı doğru bir biçimde yapmayıp;G7 faiz indiriyor biz de indirelim diyerek halihazırda kırılgan olan Türk Lirasına, dünya mali genişlemeye gidiyor biz de gidelim diyerek zayıf kamu maliyesine, kredi dayatması yaparak bankacılık sektörüne geri dönülemez zararlar verilebilir.

Bugün ihtiyaç duyulan; “hedefe” yönelmiş, yaşanan süreçten en çok etkilenen başta sağlık sektörü olmak üzere belli başlı sektörlere destek vermek, küresel piyasalardaki gelişmeleri iyi analiz ederek Türk Lirasına olan güveni iyileştirmek ve vatandaşlarımıza cesaret vermektir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri