Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Sadullah Kavak tırcıların sesi oldu

Gelecek Partili Sadullah Kavak tırcıların sesi oldu

Gelecek Partili Sadullah Kavak tırcıların sorunlarını dinledi, tırcıların sesi oldu.

Ekonomik krize rağmen, Ayasofya’nın ibadete açılması ile başlayan, sonrasında ise 9 ay önceki Joe Biden’in açıklamaları üzerine, meşgul edilen gündemle birlikte, muhalefet partilerindeki cephe de giderek genişliyor. Önce Gelecek Partisi, ardından Deva Partisi ile süren, yeni parti kurma çalışmaları, Muharrem İnce’nin de açıkladığı hareketle bambaşka bir boyut kazandığı dile getiriliyor.

Bu gelişmelerin yanısıra, yeni kurulan bu partilerdeki isimler arasından, samimi tavırları ile taşranın bağrından kopan ve aynı zamanda kendine Anadolu Sermayesinde yer bulmuş bir isim göze çarpıyor. Modern insanın yanlızlığına bir nebze dokunarak çare olma iddiası üzerine hareket eden Gelecek Partili Sadullah Kavak her gün başka bir insan hikayesi ile gündeme geliyor. Sempatik tavırları ile Anadolu insanının dikkatini çekmeyi başaran İşadamı Sadullah Kavak, kimi zaman bir bostan tarlasında ırgatlarla elinde çapa kazarken, kimi zaman ise kiraz hasatı yapan çiftçilerle resim veriyor.

Bugün de Naktiye ve Taşıma sektörünün sorunlarına kulak vermek için kolları sıvayan Kavak, şöforlerin sorunlarını dile getirmek için tırın direksiyonuna geçti. Şu anki gündemin ekonomik krizi örtme çabalarından ibaret olduğunu ifade eden İşadamı Sadullah Kavak, içinde bulunduğumuz ekonomik krizin çarpıcı gerçeklerinin ancak insana dokunarak anlaşılacağını ifade ediyor.

Bir müddet tır şoförleri ile sohbet eden Gelecek Partili Sadullah Kavak Tır şöforlerinin sorunlarını ise şu sözlerle dile getirdi.

“Bugün elimdeki bu direksiyonu tutan, elleri nasıl bağlamış tırcı kardeşlerimin yaşadıkları zorlukları asfaltın yüzümüze çarpan sıcağı gibi bütün gerçekliği ile burada gördüm. Mazot fiyatları ile artan maliyetler, doların artması ile araçların artan bakım maliyetleri ve gittikçe azalan iş yoğunluğu. Daha neler neler. Gerçekten bu şartlarda inanılmaz derecede zor durumda olan büyük bir kesim var. Bu kardeşlerimin gecesi yok, gündüzü yok. Kazandıkları ve harcadıkları emeğin hepsi dolaylı maaliyetlere gidiyor. Taşımacılık sektörü can çekişiyor. Yenilenen duble yollardaki geçiş ücretleri can yakıyor. Dolar ile maaş almayan bu emektarların hepsi kazandıklarını dolara kaptırıyor. Daha da insanın yüreğini burkan şey ise hepsinin yüreğinde geride, hasretle getireceği nafakayı sabırla bekleyenlere karşı mahcubiyetin ağır tedirginliği var.“

Öte yandan, Pandemi sonrası alınan ekonomik önlemlerin, kendilerini hiçbir şekilde dikkate alınmadan hazırlanmasından yakınan tır şöforleri ise sorunlarınu şu şekilde sıraladı.

“Takograf kurallarına uyulmamakla birlikte yasalara göre 9 saat araba sürmemiz gerekirken biz bunu 13 saat yapıyoruz. Malum mazot, otoyol ve köprü ücretleri derken seri gidip gelmek durumunda kalıyoruz. Gümrüklere giriyorsun, çalışan memur eksikliği var. Sınır kapılarının seri çalışması demek ülke ekonomisine katkı demek. Maaş konusunda da SGK’da meslek kodumuz olduğu halde vasıfsız bir elemanmışız gibi görünüyor. asgari ücretle çalışıyoruz. Yurt dışında başımıza bir şey geldiğinde konsolosluğu arıyoruz lakin ilgilenen yok. Yıpranma grubunda şoförlük mesleği yok. Evinden çıkıyorsun 2-3 ay bazen 6 ay evine gidemiyorsun. Yemeğimizi daha uyguna getirebilelim diye kendimiz yapıyoruz. Lokantalar pahalı. Günlük 85 tl yemek parası tutuyor. Bizler biraz daha ekonomik olsun diye dişimizden tırnağımızdan arttırmaya çalışıyoruz. Asgari ücretle idare ediyoruz.”

Pınarbaşı-Göksun karayolunda bir müddet tır süren Sadullah Kavak, tırcıların ifade ettiği tüm sorunları her platformda cesurca dile getireceğinin sözünü verdi. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri