Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Sema Silkin, Çamlıların gizemli tarihini ortaya çıkardı!

Gelecek Partili Sema Silkin, Çamlıların gizemli tarihini ortaya çıkardı!

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın adıyla gündeme gelen Vezir Çeşmesi vakasında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın babası, kendi arsaları içinde yer alan Vezir Çeşmesi’ni söktürmüş, sökülen çeşmenin yerine ise aile apartmanı dikilmişti. Yerinden kaldırılan çeşme ise yıllar boyu kaderine terk edildikten sonra Ahmet Hamdi Çamlı, 2018 senesinde çeşmeyi restore ettirmeye karar verdi.

Kitabeye babasının adını yazdırdı!

İstanbul’da 1748 yılında I. Mahmud tarafından inşa ettirilen ve yine bu padişahın ismiyle de anılan tarihi Vezir Çeşmesi, Fatih’teki İskenderpaşa Camii yanındaki mevcut yerinde AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore edilmişti.

Yenilenen kitabede çeşmenin kurucusu Osmanlı padişahı I. Mahmud’un isminin yanına Çamlı’nın babasının adı olan Zeki Ahmed Çamlı’nın ismi de eklendi. Kitabeye eklenen ‘Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı’ yazısı dikkatlerden kaçmadı.

Resim

Yeni kitabenin sekizinci satırındaki farklılık dikkat çekerken, çeşmenin duvarına asılan metinde Çamlı’nın babasının adının geçtiği yer gizlendi.

Sema Silkin: Anıtlar Kurulu neden sessiz?

Gelecek Partisi’nin Kültür ve Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ise konuyu kişisel sosyal medya hesabına taşıdı.

Silkin, 272 yıllık çeşmenin öyküsünü anlatırken Anıtlar Kurulu’nun, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmamasını da eleştirdi.

Gelecek Partili Sema Silkin, “Son birkaç gündür yürüyen 1.Mahmud (Vezir) Çeşmesi tartışmaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Anıtlar Kurulu neden sessiz. Yaşananlar kadar dehşet verici olan tarihi eserlerin birilerinin keyfiyetine kurban edilmiş olmasına kurumlarımızın sessiz kalmasıdır” ifadelerini kullandı.

Resim

İmitasyon çeşme ile çeşmeyi “ihya” etti, Kitabesine de babasının ismini iliştirdi!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin, sözlerine şöyle devam etti:

“Yıl 1748: İstanbul’un en güzel çeşmelerinden Tarihi 1.Mahmut (Vezir) Çeşmesi yapıldı.

Yıl 1974: Koruma Kurulu çeşmenin fotoğraflamasını da yaparak tescilini yaptı.

Yıl 1981: Çamlı Ailesi kendi arsaları içinde yer aldığı gerekçesiyle tarihi çeşmeyi resmi taleple söktürdü. Yerine aile apartmanı yapıldı ve tarihi eserin parçaları cami duvarının önüne bırakıldı ve zamanla bakımsızlıktan yok oldu.”

Silkin, konuya ilişkin sözlerini şöyle noktaladı: “Yıl 2018: Çamlı Ailesi camii önüne imitasyon bir çeşme yaptırmak suretiyle 1.Mahmud Çeşmesini “ihya” etti. Kitabesine de sultanların isminin yanına babasının ismini iliştirdi.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri