Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Ümit Yardım’dan Cenevre vurgusu

Gelecek Partili Ümit Yardım’dan Cenevre vurgusu

Gelecek Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ümit Yardım, Rusya destekli Suriye rejiminin Türk askerlerine saldırısına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Şehitlerimiz için taziyesini ileten Yardım, “Çok üzüntü verici bir haber aldık. Öncelikle tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Son on günde yaşanan gelişmelerin bölgenin hareketleneceği yönünde olduğunu söyleyen Ümit Yardım, “Cephede bir hareketliliğin olacağının işaretleri veriliyordu. Rejimin kendisine yeni bir strateji belirlediği belliydi. Hem Türkiye’nin gözlem noktaları, hem de İdlib rejimin etki alanına girmeye başladı. Rejimin hedefinin İdlib’in merkezine yönelmek olduğunu düşünüyorum. Artık bu noktada Türkiye’nin kararlığını da görüyoruz” açıklamasında bulundu.

REJİMİN HAREKETLERİ SİYASİ ÇÖZÜME ZARAR VERİYOR

Rejimin hareketlerinin siyasi çözüm sürecine büyük zarar verdiğini söyleyen Yardım, “Suriye ve Türkiye’nin doğrudan bir çatışma içerisine gireceğini düşünmüyorum. Rejimin patronu Rusya ve İran’la açık bir şekilde konuşarak, diplomatik kanalları kullanarak rejimin ilerlemesinin durdurulması gerekiyor. Rejimin ilerleyişi siyasi çözüm sürecine büyük zarar veriyor” dedi.

CENEVRE SÜRECİ TAMAMLANMALIDIR

Suriye’deki iç savaşa çözüm bulunabilmesi için başlatılan ve Türkiye, ABD, Rusya, Arap dünyası ve Avrupa Birliği ülkelerinin de dahil olduğu Cenevre Süreci’ni de hatırlatan Ümit Yardım, “Nihai yapılması gereken adım bir çözüm bulunmasıdır. Cenevre’deki BM sürecinin tamamlanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri