Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Yeşim Karadağ: Vesayetten arınmış demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz

Gelecek Partili Yeşim Karadağ: Vesayetten arınmış demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ, Çağlar Cilara’nın YouTube kanalına konuk oldu.

Gelecek Partisi’ne ve gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Gelecek Partili Karadağ, özellikle mülakat sistemine vurgu yaparak, iktidar oldukları takdirde bu sistemi kaldıracaklarını söyledi.

Ehliyet, Liyakat, Emanet

Yeşim Karadağ, parti politikalarını üç temel prensibe oturttuklarını söylerken, bu ilkeler ışığında siyaset yapma olanağının AK Parti çatısı altında kalmadığını belirtti. AK Parti’nin devamı olmadıklarını vurgulayan Karadağ, kendi söylemleriyle ortaya çıktıklarını ve Gelecek Partisi kadrosunun sadece AK Parti’den Gelecek Partisi’ne geçen insanlardan ibaret olmadığını, her etnik kökenden ve ideolojiden insanın bu ilkeler ışığında siyaset yapmak için Gelecek Partisi çatısı altında toplandığına değindi.

Gelecek Partisi’nin Türk siyasetine soktuğu gölge kabineden bahseden Yeşim Karadağ, partisinin gölge kabine sistemini nasıl uygulamaya geçirdiğini anlattı.

Bursa’da yaşanan kaza sonrası Vali İzzettin Küçük ve Mustafa Öztürk’e yardıma gelen polislerin yerlerinin değiştirmesine de değinen Karadağ, “Burada art niyet arıyoruz.” dedi.

Parlamenter sistemi savunuyoruz

Gelecek Partisi’nin programını da anlatan Yeşim Karadağ, merkeze insanı koyduk derken, özgürlük – güvenlik dengesinin de parti programında çok önemli bir yer tuttuğunu vurgularken, dini veya seküler herhangi bir gruba iltimas geçilmeyeceğinin altını çizdi. Laikliğe özgün bir çerçeve çiziyoruz diyen Karadağ, “Vesayetten arınmış demokratik parlamenter geçişi savunuyoruz.” şeklinde sözlerini sürdüren Gelecek Partili Karadağ, bunun 1982 anayasası ile değil yeni bir anayasa ile yapacaklarının altını çizdi.

Devletin bekası adalete bağlı

Hukuk düzeninin önemine değinen Yeşim Karadağ, parti programında adaletin en önemli değer olduğunu vurguladıklarını söylerken, “Devletin bekası adalete bağlı” dedi. Yeşim Karadağ, “Son yıllardaki beka söyleminin adaletsiz bir yönetimden kaynaklı olduğunu belirtmek istiyorum.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Her an seçime hazırız

Çağlar Cilara’nın erken seçim sorusuna, “Her an her şartta hazırız” şeklinde yanıt veren Karadağ, kendi teşkilatlarıyla birlikte Türkiye’nin her yerinde seçime kendi kadrolarıyla girebilmek için çalıştıklarını, bunun da altyapısının hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ’ın, Çağlar Cilara’nın konuğu oldu programın tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri