Ana SayfaTürkiyeGelecek Partili Yeşim Karadağ: Yetmez ama evet!

Gelecek Partili Yeşim Karadağ: Yetmez ama evet!

Gelecek Partisinin Türkiye ‘de bir ilk olarak uygulamaya soktuğu Gölge Kabine kamuoyuna sunduğu raporlar ve çalışmalar ile ses getirmeye devam ediyor.

Dün Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan ve Kültür Turizm bakanlığı özelinde koronavirüs salgını ile ilgili uygulanması gereken acil eylem planında yer alan maddelerin birçoğunun uygulamaya alındığını ifade eden Yeşim Karadağ, ekonomide genel olarak beklentilerin karşılanmadığını özellikle küçük esnafların karşılaşacağı sorunlara yönelik pakette önlemler alınmadığını belirtti.

Yeşim Karadağ sözlerine şu şekilde devam etti;

Dün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan paket bazı çevreleri memnun etse de genel olarak piyasanın beklentilerini karşılamamıştır. İlerleyen günlerde bu pakete ek olarak yeni paketlerin de açıklanacağını umuyoruz, bekliyoruz. Alınan önlemler vesilesi ile evlerine siftah yapmadan giden yüz binlerce esnaf olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımız Elbette devletimizin aldığı önlemleri harfiyen uygulamakla yükümlü fakat bu tedbirler alınırken küçük esnaflara yönelik paketlerin de bir an önce devreye girmesi gerekiyor.

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika izleme kurulu olarak dün bizlerde bakanlığın uygulamaya koyması gereken acil eylem planımızı kamuoyu ile paylaştık. Acil eylem planımızda açıkladığımız birçok maddenin pakette yer bulması bizi sevindirdi fakat hala eksikler, yapılması gerekenler var. Bacasız sanayimiz Turizm ile ilgili alınması gereken önlemleri dinamik olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Umuyoruz en kısa sürede devlet millet el ele bu zorluğunda üstesinde geliriz ve hayat normale döner.

ÖNERDİK

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN PERSONEL ÇIKARMALARINA MAHAL VERMEMEK ADINA SGK PRİMLERİ İLE İLGİLİ ÖDEMELERİN DURUM NORMALLEŞENE KADAR ÖTELENMESİ,
TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMARALARIN VADESİ GEÇMİŞ VE GELECEK OLAN VERGİ BORÇLARI ÖDEMELERİNİN ÖTELENMESİ,

UYGULAMAYA KONULDU

PERAKENDE, AVM, DEMİR-ÇELİK, OTOMOTİV, LOJİSTİK-ULAŞIM, SİNEMA-TİYATRO, KONAKLAMA, YİYECEK-İÇECEK, TEKSTİL-KONFEKSİYON VE ETKİNLİK-ORGANİZAYON SEKTÖRLERİ İÇİN MUHTASAR VE KDV TEVKİFATI İLE SGK PRİMLERİNİN NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN ÖDEMELERİNİ 6’ŞAR AY ERTELENDİ.

ÖNERDİK

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI VE VAKIFLAR TARAFINDAN TURİZM AMAÇLI TAHSİS EDİLEN TURİZM TESİSLERİ İÇİN ÖDENEN İRTİFAK VE KULLANIM BEDELLERİ, KİRA, İŞLETME HAKKI BEDELİ VE DİĞER BENZERİ ÖDEMELERİN BİR YIL SÜREYLE ERTELENMESİ VE SONRASI DÖNEMDE, UYGUN BİR FAİZLE YENİDEN YAPILANDIRILMASI.

UYGULAMAYA KONULDU

OTEL KİRALAMALARINA İLİŞKİN İRTİFAK HAKKI BEDELLERİ VE HASILAT PAYI ÖDEMELERİNİ NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN AYLARI İÇİN 6 AY SÜREYLE ERTELENDİ.

ÖNERDİK

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMELERİN BANKA KREDİ BORÇLARININ 2-3 AY ÖTELENMESİ

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARA KIŞ SEZONUNUN YENİ BİTMESİ VE YAZ SEZONUNUN BAŞLANGICINDA YAŞANAN BU KRİZDEN DOLAYI İŞLETMELERİNİ ÇEVİRECEK SIFIR FAİZLİ NEFES KREDİLERİ VERİLMESİ ,

UYGULAMAYA KOYULDU

BU DÖNEMDE İŞLERİNİN OLUMSUZ ETKİLENDİĞİNİ BEYAN EDEREK TALEPTE BULUNAN ESNAF VE SANATKÂRLARIN HALKBANK’A OLAN KREDİ BORÇLARININ, NİSAN, MAYIS VE HAZİRAN ANAPARA VE FAİZ ÖDEMELERİNİ 3 AY SÜREYLE VE FAİZSİZ OLARAK ERTELENDİ.

KREDİ GARANTİ FONU LİMİTİNİ 25 MİLYAR LİRADAN 50 MİLYAR LİRAYA ÇIKARTACAK, KREDİLERDE ÖNCELİĞİ GELİŞMELERDEN OLUMSUZ ETKİLENDİĞİ İÇİN LİKİDİTE İHTİYACI OLUŞAN VE TEMİNAT AÇIĞI BULUNAN FİRMALAR İLE KOBİ’LERE VERİLECEK.

ÖNERDİK

KONAKLAMA VERGİSİNİN 2021 TEMMUZ AYI SONUNA KADAR ERTELENMESİ,

UYGULAMAYA KOYULDU

KONAKLAMA VERGİSİNİ KASIM AYINA KADAR UYGULANMAYACAK.

ÖNERDİK

YURTİÇİ UÇUŞLARDA VE TURİZM TAŞIMACILIĞINDA %18 OLARAK UYGULANAN KDV’NİN YIL SONUNA KADAR %1 OLARAK UYGULANMASI.

UYGULAMAYA KOYULDU

İÇ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA 3 AY SÜREYLE KDV ORANINI YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ.

KÜLTÜR VE TURİZM POLİTİKA İZLEME KURULU BAŞKANLIĞI

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri