Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Çakan, Medya Notu'na konuştu

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Çakan, Medya Notu’na konuştu

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Gelecek Partisi Alanya 1. Olağan Kongresi'nde görevi kurucu başkan Hüseyin Tuluk'tan devralan Mevlüt Çakan, Medya Notu'na değerlendirmelerde bulundu

Mevlüt bey öncelikle yeni görevinizde başarılar dileriz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1985 Alanya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2008 yılında mezun oldum.Yaklaşık 10 yıldır Alanya’da avukatlık yapıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Nisan ayında kurucu yönetim kurulu oluşturuldu. Ben de kurucu yönetim kurulunda Hukuk ve Seçim İşleri’nden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev aldım. 7 Ağustos tarihindeki 1. Olağan Kongrede delegelerimizin teveccühüyle ilçe başkanı olarak seçildim. Görevi kıymetli başkanımız Hüseyin Tuluk’tan devraldım. Hamasetten uzak, muhabbet dolu, geleneklerine bağlı ve özgürlükçü siyaset anlayışı ile Gelecek Partisi’nin Alanya’da temsil etmenin ağır sorumluluğu bizlere nasip oldu. Vakti geldiğinde bu görevi bizlerden daha iyi yapacağına inandığımız gelecek nesillere devredeceğiz.

Alanya’daki ilgi ve teşkilatlanma çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Çok kısa bir süre içinde kurucu yönetim kurulunu oluşturduk. Antalya’da kongresini gerçekleştiren ilk ilçelerden birisi olduk. Genel Başkanımızın Alanya’ya gelişi ve gerçekleştirdiğimiz 1. Olağan Kongreye Alanyalı hemşehrilerimizin yoğun ilgisi ve muhabbeti bizleri çok mutlu etti. Hoca Alanya’yı Alanya da hocasını özlemiş bunu açıkça gördük. Çok kısa bir süre içinde kadın kolları ve mahalle başkanlarımızın da atamasını gerçekleştireceğiz.

Sahada şu ana kadar aldığınız tepkiler nasıl?

Koronavirüs kısıtlamalarına rağmen bulduğumuz her fırsatta, bugüne kadar Alanya’nın pek çok mahallesini ziyaret ettik. Hemşehrilerimiz her gittiğimiz yerde bizlere teveccüh ve yoğun ilgi gösterdi. İlçede bulunan idari amirliklere, siyasi partilere, yerel basın mensuplarına ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde Alanya’nın birçok yerinde maske dağıtımı gerçekleştirdik. Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza elimizden geldiğince yardım elimizi uzatarak kendileri için hazırladığımız dayanışma paketlerini ulaştırdık. Ülke genelinde olduğu gibi Alanya özelinde de iktidar partisinin halktan uzak, hamaset dolu, kutuplaştırıcı siyasetinden vatandaşlarımız dert yanmakta. Vatandaş, Gelecek Partisi’nin kendi sesini duyuracağı ve kendisini temsil edeceğine inandığı bir parti olarak görüyor.

Alanya bir turizm kenti, size göre ilçe pandemi sürecinden nasıl etkilendi?

Pandemi sürecinde turizm ve bağlı sektörlerdeki esnafların ve çalışanların sorunlarını dinledik. Bu konudaki atılan hatalı adımları ve neler yapılması gerektiğine ilişkin çözüm önerilerini bir rapor haline dönüştürerek partimizin ilgili Politika İzleme Kurulu birimine ulaştırdık. Genel Başkanımız da bu raporu her Pazartesi günü yaptığı haftalık olağan değerlendirme toplantısında kamuoyuyla paylaştı. Bu raporda da belirttiğimiz üzere Alanya’da SGK verilerine göre geçen seneye oranla 80 bin kişi istihdamdan mahrum kaldı ve bu insanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadılar. Yine turizm ve bağlı sektörlerdeki esnaf ve işletmeler, 2019 ekim ayından beri nakit akışı sağlayamadı. Bu da adeta kriz içinde bir kriz doğurdu. Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanamayan işçilerin faydalanması, esnafların kira, vergi, SGK borçlarının ertelenmesi konusundaki çözüm önerilerimizi raporumuzda detaylı olarak açıkladık. Turizm çalışanları aynı sıkıntıları çekmeye devam ediyor. Esnaf açısından ise kira stopajının indirilmesi dışında bir düzenleme yapılmadı.

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı olarak Alanyalılara bir mesajınız var mı?

Gelecek partisi Alanya İlçe Başkanlığı olarak Alanyalı hemşehrilerimizin tüm dertleriyle hemhal olacağımızı, hamasetten uzak ve muhabbet dolu bir siyaset anlayışıyla hareket edeceğimizi, iktidarın ve yerel yönetimin yanlışlarını sadece eleştirel bir dille değil aynı zamanda çözüm odaklı yaklaşımlarımızla elimizden geldiğince her zaman gündemde tutarak Alanyalıların sözcüsü olacağız. Görevi devraldığım ve bu ulu çınarın altında buluşmamıza vesile olan değerli kardeşim, kurucu ilçe başkanımız Hüseyin Tuluk’a da özellikle teşekkürlerimi iletiyorum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri