Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk'tan 5 Aralık mesajı:...

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk’tan 5 Aralık mesajı: Gelin Geleceği birlikte inşa edelim

5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıl dönümü vesilesiyle Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, bir video mesaj yayınladı

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıl dönümü vesilesiyle bir video mesaj yayınladı.

Bir lütuf değil!

Bolluk, mesajında “En nihayetinde Türk kadınına bu hakkın bir lütuf olarak verildiği kanaatinde değiliz diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1930 yılında kadınlara belediye seçimlerine katılma, 1933 yılında muhtar seçme ve seçilme hakkı ve son olarakta 5 Aralık 1934 günü 1924 Anayasasında yapılan değişikliklerle milletvekili de seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.  Dünya ülkeleri arasında Yeni Zelanda ve Avusturya gibi ülkelerin hemen arkasından bu hakkın verilmesi önemli bir adımdır” dedi.

Artış olumlu ama halen yetersiz!

Nimet Bolluk, 5 Aralık’a ilişkin mesajında sözlerini şöyle sürdürdü: “

Hemen sonrasında 35 seçimlerinde 18 milletvekili ile genç Cumhuriyet için temsilde adalet açısında %4 lük oranla önemli bir başarıya imza atmıştır. Devam eden seçim dönemlerinde maalesef zaman zaman çok daha aşağıya düşmüştür. Türkiye’de kadın erkek eşitliği konusunda Anayasa’da 2001 ve 2004 yıllarında yapılan değişikliklerle kadının siyasal konumunu da güçlendirmiş olmasına rağmen halen yeterli değildir2015 Kasım seçiminde, 80 kadın milletvekili meclise girebilmiştir. Toplam milletvekili sayısı içinde kadınların oranı % 14.57 olmuştur. 2015’te Toplam 8426 adayın 2026’sı kadın olarak belirtilmiştir. Bu sayı kadınların daha ilk aşamada aday gösterilme sürecindeki sayısal azlığını göstermektedir.  2018 seçimlerinde TBMM’de kadın temsilci sayısı 103 ile yasama tarihinin en yüksek sayısı olurken temsile vurduğumuzda %17 civarında kalmaktadır. Bu artış olumlu olsa da halen yetersiz.”

İşte Nimet Bolluk’un 5 Aralık mesajının tamamı:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri