Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi, Arkeolog intiharıyla ilgili Bakan Ersoy'u göreve davet etti

Gelecek Partisi, Arkeolog intiharıyla ilgili Bakan Ersoy'u göreve davet etti

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da, sekizinci katta bulunan abisinin evinin balkonundan atlayarak yaşamına son veren Gaziantep Zeugma Müzesi çalışanı arkeolog Merve Kaçmış gündemi sarsmıştı. Kaçmış’a, müze müdiresi tarafından yaklaşık 150-200 adet tarihi eseri üzerine geçirmesi konusunda baskı yapıldığı iddia edilmiş, ardından olay hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Konuyla ilgili olarak Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Başkanı Yeşim Karadağ, bir açıklama yayımlayarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bir takım sorular yöneltirken, kamuoyunu aydınlatması gerektiğinin de altını çizdi. Gelecek Partili Yeşim Karadağ’ın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİNDE ÇALIŞAN ARKEOLOG MERVE KAÇMIŞ İNTİHARI İLE İLGİLİ KÜLTÜR TURİZM BAKANININDAN KAMUOYUNA AÇIKLAMA BEKLENMEKTEDİR

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde sözleşmeli arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış 13 Ocak günü Diyarbakır’da abisinin evinde 8.kattan atlayarak intihar etmek sureti ile canına kıymıştır. Olayın ardından 1 hafta geçmesine rağmen kurumun en üst amiri olan Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Ersoy’dan konu ile ilgili tek satır açıklama gelmemiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Kaçmış’ın 13 Ocak’ta Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin soruşturma talimatı verdiği ,bunun üzerine, olayla ilgili bazı
personelin görevden uzaklaştırıldığı, “Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm
detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet,
yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer verilmiştir. Biz de Gelecek Partisi olarak merhumeye Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
Konu ile ilgili olarak kamuoyunda yer alan iddialarında bir an önce sonuçlanmasını talep
ediyoruz.

Müze personeli Merve Kaçmış’ın kurumda mobbing gördüğü iddialarının gerçek olduğu
kanıtlar bir şekilde müzedeki bazı personellerin görevden uzaklaştırıldığı yer alan açıklama kamuoyunu tamamen aydınlatmamış olup; bu konuda en üst amir olan Sayın Bakanın olayın tüm doneleri ile kamuoyunu aydınlatması gerekmektedir.

Mesleğini özveri ile yerine getiren genç bir personelin müzede kayıp 150-200 arası tarihi
eserin usulsüz bir şekilde zimmetine geçirilmesi ile ilgili olarak başta Müze Müdürü olmak
üzere tüm sorumluların bu intihar vakası ile ilgili sorumlulukları bulunmaktadır.

Aynı müzede daha önce de bir personele mobbing uygulandığı bu personelin de kalp krizi geçirerek sağlığının bozulduğu iddiası gündemdeyken Sayın Bakanın müze müdürü ile ilgili işlem yapmak için neyi beklediğini kamuoyu merak etmektedir.

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politikalar Başkanlığı olarak davayı takip eden Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Avukatlarından Hatice Demir ile telefon görüşmesi gerçekleştirip konu hakkında yargının müsaade ettiği bilgileri aldık. Avukat Demir, konu ile ilgili Başsavcılık soruşturması ile birlikte Gaziantep Valiliği tarafından da idari soruşturma başlatıldığının bilgisini vererek konuyu ehemmiyetle takip ettiklerini ifade ettiler.

Soruşturmanın devam ettiğini ve konunun titizlikle takipçisi olacağımızı kamuoyunun
bilgisine sunuyor, Sayın Bakanın kamuoyunu aydınlatması gerektiğini defaatle ifade
ediyoruz.

YEŞİM KARADAĞ – GELECEK PARTİSİ KÜLTÜR VE TURİZM POLİTİKALARI BAŞKANI

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz