Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi de gündeme taşımıştı, bakanlık tepkiler üzerine av ihalesini iptal etti

Gelecek Partisi de gündeme taşımıştı, bakanlık tepkiler üzerine av ihalesini iptal etti

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için ihale açması üzerine kamuoyunda tepkiler ardı ardına gelirken Gelecek Partisi de resmi internet sitesi üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yayınlamıştı.

Çevre ve Şehircilik Politika İzleme Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklama Bu Katliamı Durdurun! başlığıyla duyurulurken “Bu katliama seyirci kalınamaz. Devlet eliyle bu katliamın yapılması kabul edilemez. Çevreye, nebatata, hayvanata, ekosisteme karşı başta yetkililer olmak üzere herkesi saygılı olmaya, sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Bu nedenle ivedilikle bu ihalenin iptal edilmesi ve ilandan düşürülerek katliamın durdurulması icap etmektedir.” ifadelerine yer verilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tunceli’deki dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale, gelen tepkilerin ardından iptal edildi. İhalenin hazırlanacak rapor doğrultusunda yeniden ele alınacağı bildirildi.

Cumhuriyet’in haberine göre Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri