Ana SayfaTürkiyeÇin zulmüne dur de! Gelecek Partisi'nden Doğu Türkistan için imza kampanyası

Çin zulmüne dur de! Gelecek Partisi’nden Doğu Türkistan için imza kampanyası

Gelecek Partisi Doğu Türkistan'da yaşanan soykırıma tepki için imza kampanyası başlattı.

Gelecek Partisi Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma tepki için imza kampanyası başlattı. AK Parti MHP ve onların küçük ortağı Vatan Partisi, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına hala sessizken Gelecek Partisi’nin yükselttiği bu gür ses oldukça manidar.

BingölBatmanEskişehir ve Bayburt’un kent merkezinde stantlar açıldı. Sadece bu iller de değil. Gelecek Partisi teşkilatlandığı bütün illerde Doğu Türkistan dernekleriyle koordineli şekilde bu imza kampanyasını başarıyla yürütüyor.

Gelecek Partisi’nden imza kampanyası

Gelecek Partisi aynı zamanda kamuoyunu bilgilendirmek ve kamuoyu oluşturmak için bir imza kampanyası da başlattı. Katılmak için tıklayın.

Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistanlıların yaşadığı süreci aylardır yakından takip eden Gelecek Partisi’nden kamuoyunda gündem oluşturan yeni bir hamle geldi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başcı, başlattıkları imza kampanyasını “Bu zulme dur de” sözleriyle twitter’dan paylaştı.

Doğu Türkistan meselesi nedir?

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’a ilişkin beş madde şu şekilde:

1. Çin’e bağlı özerk bir cumhuriyet olan Doğu Türkistan’da 25 milyon Müslüman Uygur yaşıyor.

2. Çin yönetimi 1949’da Doğu Türkistan’ı hakimiyeti altına alıp bölgeyi Sincan yani “Kazanılmış Topraklar” olarak adlandırdı.

3. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar on binlerce Doğu Türkistanlı katledildi, hapsedildi, göç etmek zorunda kaldı.

4. Namaz kılmanın, oruç tutmanın, özgürce seyahat etmenin, dini eğitim almanın kısıtlandığı Doğu Türkistan topraklarında asimilasyon ve baskı politikaları devam ediyor.

5. Uygurlar, yıllardır devam eden Çin işgali altında hayatlarından endişe ederek, en temel ihtiyaçlarından yoksun bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri