Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi ekonomi ekibinden Merkez Bankası kararına çarpıcı yorum

Gelecek Partisi ekonomi ekibinden Merkez Bankası kararına çarpıcı yorum

İbrahim Turhan ve Serkan Özcan, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararına ilişkin yorumda bulundu.

Merkez Bankası politika faizini 2 puan artırarak yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltti. Piyasaların genel beklentisi faizin değişmeyeceği yönündeydi. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar bir düşüş yaşayarak 7,61’e kadar geriledi.

2019 yılının Temmuz ayında göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görev süresi boyunca ilk defa faiz artışına gitti. Merkez Bankası en son 2018 yılının Eylül ayında faiz artışına gitmişti.

Merkez Bankası’nın bu hamlesine, Gelecek Partili ekonomistler Serkan Özcan ve İbrahim Turhan’dan yorum geldi.

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, Merkez Bankası’nın kararına ilişkin yaptığı yorumda, “Merkez Bankası, geç de olsa durumun vehametini anlamış görünüyor. Vatandaşın ödediği bedeli ağırlaştıran “örtük” yöntemlerden vazgeçilerek, politika faizinin artırılmış olması yerinde bir karardır” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı Ekonomist İbrahim Turhan ise, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Zor oyunu bozarmış… Merkez Bankasının doğrudan politika faizini artırma kararı, ölçeğinin ve boyutunun ötesinde bir anlam ifade ediyor. Umarım “mevcut koşullar için küçük ama zihniyet açısından büyük bir adım” olan bu hareket genel bir değişimin öncü işareti olur.

Merkez Bankası’nın enflasyonu düşüremeyecek bir kurum olmadığını ancak bağımsız olmadığı için yanlış para politikası izlemek durumunda kaldığını söylemiştim.

Karar -sorunu tam olarak çözmeye yeterli olmasa da- uzun bir süredir ilk kez gerçek bir Merkez Bankası kararı ve Merkez Bankası karar metni gördük. Sırf bu bile çok değerli. Yeter ki arkası gelsin.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri