Ana SayfaTürkiyeDuayen anayasa hukukçusu Ergun Özbudun: Tek yol güçlendirilmiş parlamenter sistem

Duayen anayasa hukukçusu Ergun Özbudun: Tek yol güçlendirilmiş parlamenter sistem

Türkiye'nin duayen Anayasa hukukçusu, Gelecek Partisi Siyasi Söylem Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, Türkiye için tek çıkar yolun güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu söyledi.

Türkiye’nin duayen Anayasa hukukçu Özgun Özbudun, Türkiye için tek çıkar yolun güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi Siyasi Söylem Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, KARAR TV’de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını cevaplayan Prof. Dr. Özbudun, hükümetin başlattığı ‘yargı reformu’nu eleştirdi, “Reform adına ciddi bir değişiklik çıkacağına inanmıyorum. Çünkü bu tümüyle bir zihniyet değişikliği anlamına gelir. Ben bu zihniyetin birkaç göstermelik tedbir ile değişebileceğine kani değilim” dedi.

Prof. Dr. Özbudun, 2007’de yapılan anayasa çalışmalarına neden katıldığını KARAR TV’de anlattı: 2007’de AK Parti’nin demokratikleşme samimiyetine inandığımız için o görevi kabul ettik.

Yargının en temel problemi HSYK’daki değişiklik

Aktif siyasetin içinde değilim, Davutoğlu’nun kurucu üyelik teklifini de ileri yaşım nedeniyle reddettim. Fakat partinin Siyasi Söylem Danışma Kurulu’nun üyesiyim. Reform söylemlerinin ciddiyetine bir saniye bile inanmadım, çünkü açıklamaları samimi bulmuyorum. Senelerdir haksız yere tutuklu olanlar içerdeyken ümitli olamayız.

Yargıdaki problemin en temel nedeni; 2007 yılında HSYK’nın yapısındaki değişiklik.

2017 değişikliği tamamen siyasi iktidara bağlı bir HSK yarattı. Bütün hakimlerin özlük işleri hakkında karar verme yetkisi bu kurulda. Meslek hayatınızı etkileyen her işlem bu kurulun yetkisinde.

Avrupa Hakimleri İstişare Konseyi, yargının gerçek anlamda bağımsız olabilmesi için hakimlerin tüm özlük işlerinin siyasi makamlara bağlı olmayan, onlardan bağımsız özerk heyetler tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini raporunda vurguladı.

Reform sonradan akıllarına geldi

2017’den önce HSK’nın 22 üyenin 15’ini hakimler kendi aralarından seçiyorlardı. Bugün 13 kişilik kurulda hakimlerin kendi seçtiği tek bir üye bile yok. 6’sını Cumhurbaşkanı seçiyor, 7’sini Meclis seçiyor güya ama onlar da iktidar blokunca seçiliyor.

Siyasi iktidara bağımlı HSK yapısı ile ne hakimlik teminatını gerçekleştirebilirsiniz, ne de yargı bağımsızlığını. Tamamen siyasi iktidarın iradesine tabi bir yargı yaratılmış oldu.

İktidar için deniz bitti, o yüzden reform akıllarına geldi. İktidarın samimiyetine ihtimal vermiyorum, umarım ki bu makyaj çalışması gerçek olur. Ama objektif olarak bakınca umut görmüyorum. Sadece HSK’nın düzeltilmesi ile olmaz, köklü bir sistem değişikliğine ihtiyaç var. İyileştirilmiş parlamenter sistem; tek çıkış yol gibi gözüküyor.

Kayyum rezaleti

Hükümet, parlamenter sistemi ‘Uzun ömürlü değildir’, ‘Ülkeyi koalisyon hükümetlerine mahkum ediyor’ algı operasyonuyla değiştirdi.

Muhtemel seçim sonrası gelecek blok da bir rövanş içinde olmamalı. Artık Türkiye’de rövanş dönemi bitmeli. Fakat hukuk çerçevesinde geçmişteki suçlar da cezasız kalmamalı.

Zihniyeti değiştirmek kurumları değiştirmekten daha zor. Sakın Adalet Bakanı güzel şeyler söylüyor, ama uygulamada öyle olmuyor. İlkeler bazında Kürt meselesine bakılmalı, kayyum rezaleti yaşanmamalıydı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri