Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat...

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu: Sondaj izni ülkeye düşmanlık değil de nedir?

Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik’ten sorumlu genel başkan yardımcısı Doğan Demir, Muğla Fethiye’de jeotermal kaynak arama amacıyla 2 bin 182 hektarlık alanda sondaj kuyusu açılması için ihale yapılmasının ardından bazı açıklamalarda bulunarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bazı sorular yöneltti.

Doğan Demir, yaptığı açıklamada, “Nasıl oluyor da bu bölgede Jeotermal kaynaklar araması adı altında ihale yöntemi ile sondaj izni veriliyor? Sondaj izni ülkeye düşmanlık değil de nedir? Siz evde kalın derken, antik kentlerin bulunduğu bölgelere zarar veren projelere izin vermek nasıl bir mantıktır?” derken, sözlerine şöyle devam etti: Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasakları uygulanırken Muğla Fethiye’de jeotermal kaynak arama amacıyla 2 bin 182 hektarlık alanda sondaj kuyusu açılması için ihale yapıldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Muğla ili Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2182 hektarlık alan sondaj yöntemi ile jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi. ÇED yapım süreci ise 30 Mart 2020 tarihinde başlatıldı.

Belirlenen alan içerisinde her biri en az 10.000 metrekare sahayı kapsayan 6 adet sondaj kuyu noktası belirlenmiştir. Bunlardan 2 tanesi Ölüdeniz Lagünü, 1 tanesi Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı Mevkii, 1 tanesi Delikliburun Gemiler Plajı Mevkii, 2 tanesi de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Mevkii’nde bulunmakta ve bu yerler kesin korunacak hassas alan ve doğal Sit alanı içinde bulunmaktadır. Bu alanda jeotermal enerji tesisi kurulması, telafisi mümkün olmayan etkiler yaratacaktır.

Sondaj uluslararası sözleşmelere aykırı

Proje alanı olarak belirlenen Kayaköy ve Ölüdeniz Mahallesinin Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tescil edilmiştir. Bu tip yaşam alanlarının korunması konusunda taraf olduğumuz sözleşmeler Türkiye Cumhuriyeti Devletini sorumlu tutmuştur. Dolayısıyla korunan alanlarda arama faaliyetli sondaj yapılması, jeotermal turistik tesislerin kurulması, kuyulara ve tesislere ulaşım sağlayıcı araç yolları açılması, iletim hatlarının ve şebekelerin inşa edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlamasını istiyorum

Nasıl oluyor da bu bölgede Jeotermal kaynaklar araması adı altında ihale yöntemi ile sondaj izni veriliyor?

Sondaj izni ülkeye düşmanlık değil de nedir?

Siz evde kalın derken, antik kentlerin bulunduğu bölgelere zarar veren projelere izin vermek nasıl bir mantıktır?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri