Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan koronavirüs ile mücadele önerileri: Cezaların infazı...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan koronavirüs ile mücadele önerileri: Cezaların infazı ertelenmeli

Gelecek Partisi Genel Başkanı, partisinin koronavirüsle mücadele alınması gereken önlemlerle ilgili görüşlerini toplumla paylaştı. Davutoğlu’nun yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı ve HSK tarafından alınan koronavirüs ile mücadele tedbirlerinin kapsamının genişletilmesi gerektiği vurgulandı.

İşte Davutoğlu’nun açıkladığı o öneriler…

Gerek cezaevlerindeki koşullar, gerekse tutuklu ve hükümlülerle ilgili daha radikal kararlar alınmasına ilişkin kamuoyundaki beklentilerin giderilmesi zorunluluk halini almıştır.

Cezaevlerine ziyaretlerinin kısıtlanması son derece yetersiz bir çözüm olduğu kadar temel insan ve mahkum haklarına, etkili savunma hakkına aykırıdır. Bu nedenle aşağıdaki tedbirlerin alınması zorunluluk arz etmektedir.

Cezalar tehir edilmeli

1) Yargı paketine dahil edilen gerek hasta ve yaşlılar, gerekse “hamile, lohusa, çocuklu kadınların” cezalarının bir buçuk yıl tehiri ve adli kontrol şartıyla tahliyeleri olumludur. Lakin sadece adli vakalarla sınırlı kalmayıp tüm tutuklu ve hükümlüleri de kapsar şekilde genişletilmelidir.

Mahkumiyet cezalarının infazının ertelenmesi, infaza ara verilmesi veya infazın evde yaptırılması seçenekleri değerlendirilmelidir.

2) 60 yaş üstü sadece hasta tutuklu ve mahkumların tahliyesi olumlu bir karar olmakla birlikte yetersizdir. 60 yaş üstü tüm tutuklu ve mahkumların bu süreçte tahliyesi, salgınla mücadele açısından da faydalı olacaktır.

– Cezaevlerindeki hücre ve koğuşlara kapasitelerinin iki veya üç katına kadar mahkum ve tutuklu konulması uygulamasından vazgeçilmelidir.
Bu uygulama virüsün yayılmasına hizmet etmekte olduğu kadar temel insan haklarına da aykırıdır. Hücre ve koğuşlar insan sağlığına ve kapasitesine uygun hale getirilmelidir.

Tutuklu yargılamadan vazgeçilmeli

Tutuklu yargılama konusundaki ısrardan vazgeçilmeli, AHİM ve AYM’nin kararları doğrultusunda ve zorunluluk bulunmayan tutuklama kararları kaldırılarak, yerine diğer adli kontrol tedbirleri uygulanmalıdır. Cezaevlerindeki insani yaşam şartlarının önünde engel teşkil eden bu yaklaşımdan derhal vazgeçilmelidir.

– Tutuklu ve mahkumların yaşam hakkını da içeren, sağlık ihtiyaçları yasal ve uluslararası sözleşmelere uygun şekilde yerine getirilememektedir. Bir tutuklu veya mahkumun sağlık kurullarına sevki için aylarca bekletildiği bir çok rapora yansımıştır. Aksaklıkların giderilmesi için zorunlu tedbirler acilen alınmalıdır.

İnfaz yasası için öneriler

1. Korona virüsü salgını nedeniyle cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların salgından korunması ve insan hak ve onuruna uygun bir şekilde cezaların infazı ile ilgili çalışma yapmaya karar verilmiş olmasını DESTEKLİYORUZ. Partimizin ısrarla talep ettiği bir çok tedbirden bir kısmının gündeme alınmış olmasından da memnuniyet duyuyoruz

2. Ülkemiz, Covid-19 mücadelesi kapsamında zor günlerden geçmektedir. Bu açıdan infaz yasası paketinin önemi bir kat daha artmaktadır. Bu bağlamda paket TBMM içinden ve dışından tüm siyasi partiler, hatta baro ve STK’ların katılımıyla düzenlenmeli ve yasalaşmalıdır. 

3. Aşırı derecede hasta, yaşlı, hamile, lohusa ve küçük yaştaki çocuklarıyla birlikte cezaevlerinde bulunan tüm vatandaşlarımızın başka hiçbir ayrım ve istisna gözetmeksizin alınacak tedbirlerden eşit bir şekilde istifade ettirilmeleri sosyal ve hukuk devleti olmanın olmazsa olmaz gereğidir.

4. Vatandaşlar arasında ayrım ve ötekileştirme yapılarak yasa çıkarılması kabul edilemez. Alınacak tedbirlerin tamamı herkese uygulanmalıdır. Hangi suçtan olursa olsun tüm hükümlü ve tutukluların can güvenliği ve sağlık hakları devlet tarafından garanti altında olduğu bu nedenle ayrımcılık içeren uygulamaların karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. 

5. Tüm TC vatandaşlarının eşitliği ilkesine aykırı düzenleme ve uygulamaların düzeltilmesinin Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesi kabul edilemez. Bu siyasi ahlaka sığmadığı gibi Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlığına ve saygınlığına müdahale ortamı hazırlar ve mahkemeyi siyasallaştırır. Bu nedenle insan hak ve onurunu önceleyen bu düzenlemenin de itibar ve onurunun TBMM ait olacaktır

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri