Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi İstanbul, Güngören'de tahliye edilmek istenen 900 hanenin sakinleriyle bir araya...

Gelecek Partisi İstanbul, Güngören’de tahliye edilmek istenen 900 hanenin sakinleriyle bir araya geldi

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı, bugün Göngören'de bulunan Tozkoparan mahallesine giderek bir ay içinde evlerinin tahliye edilmesine ilişkin ellerine tebligat ulaşan vatandaşlarla bir araya geldi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle heyelan bölgesi ilan edilen mahalledeki 900 hane sakinine bir süre önce evlerini bir ay içinde boşaltmalarını içeren bir tebligat Güngören Belediyesi vasıtasıyla ulaştırıldı.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Güngören Belediyesi’ne giden mülk sahipleri söz konusu dönüşümle ilgili muhatabın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunun söylenmesi üzerine ilçede bulunan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne müracaat ettiler. Burada da tatmin edici bir yanıt alamayan mahalle sakinleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) müracaat ederken bu merciden de konuya ilişkin herhangi bir detay öğrenemedi.

Bunun üzerine Güngören Belediyesi; Tozkoparan Mahallesi’nin çeşitli yerlerine afişler asarak tahliyesi istenen mülk sahiplerine 7 bin TL, kiracılara ise 3 bin TL tutarında nakdi taşınma yardımı yapılacağını duyurulurken dönüşüm süresi zarfında yapılacak olan kira yardımına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından dönüşümün detaylarına ilişkin bilgi almak isteyen vatandaşlara söz konusu merciler tarafından herhangi bir dönüş yapılmadı. Kentsel dönüşüm alanını içeren hanelerin yıkımının ve yeniden inşa edilmesi sürecine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken vatandaş yaşanan belirsizlikten dolayı endişelerini dile getirdi.

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin, Yerel yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akay, Güngören İlçe Başkanı Hasan Bozkır ve ilçe teşkilat mensupları ise söz konusu dönüşümün detaylarını öğrenmek üzere bugün ilçede esnaf ve vatandaşla bir araya geldi.

Söz konusu tebligata göre bir ay içinde evlerini boşaltmadıkları takdirde önce elektrik ve sularının kesileceğini belirten vatandaşlar, eğer çıkmamakta direnirlerse polis marifetiyle tahliye edileceklerini dile getirdiler.

Dönüşüme ilişkin kendilerine hiçbir detayın verilmediğini ve kendileriyle herhangi bir anlaşma yoluna gidilmediğini dile getiren mülk sahipleri ise “Ne metrekare konusunda ne de rayiç konusunda bizimle iletişime geçilmedi. Metrekare bazında zararımız olacak mı, dönüşüm sonrası nasıl bir evle karşılaşacağız bunların hepsi soru işareti” şeklinde konuşarak hadiseden duydukları huzursuzluğu Gelecek Partili yöneticilere aktardılar.

İsa Mesih Şahin: Gelecek Partisi olarak süreci sonuna kadar takip edeceğiz

Tozkoparan Mahllesi’nde bir konuşma yapan Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin, şeffaflık vurgusu yaparken şunları kaydetti:

Vatandaş bilgi almak istiyor

“Burada vatandaşımızın önemli bir sorunu var ama muhatap bulunamıyor. Tozkoparan Mahallesi sakinlerimiz de dönüşümü istiyor ancak dönüşümü yapanlara güvenmek istiyorlar, haklı olarak bilgilendirilmek istiyorlar. Bakanlık ve Güngören Belediyesi bu süreci şeffaf bir şekilde yönetmeli, vatandaş bilgilendirilerek tatmin edilmeli. Güngören Belediye Başkanı da
kendisine verilen yetkinin bilincinde olmalı.”

Uzaktan kumandayla belediye başkanlığı yapılmaz

“Güngören Belediye Başkanına sesleniyorum; Uzaktan kumandayla belediye başkanlığı yapılmaz. Koltuğa yapışıp kalarak şehir yönetilmez. Geleceksiniz, burada vatandaşla muhatap olacaksınız, vatandaşı rahatlatacaksınız. Bunu yapmıyorsanız da o koltukta oturmayacaksınız. Bu insanlar kış günü ne yapacak, nereye taşınacak. Bir sorun başka bir sorun üretilerek çözülmez. Biz Gelecek Partisi olarak buradaki sürecin yakından takipçisi olacağız. Burada kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Vatandaşımızın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz.”

Ziyaret sonunda mahalle sakinleri, kendilerinin yanında olan, sorunun takipçisi olan Gelecek
Partisi’ne teşekkürlerini sundular.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri