Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi İstanbul teşkilatı, Mehmet Akif Ersoy Haftası'nda şairi kabri başında andı

Gelecek Partisi İstanbul teşkilatı, Mehmet Akif Ersoy Haftası’nda şairi kabri başında andı

Gelecek Partisi İstanbul il teşkilatı, Mehmet Akif Ersoy haftası dolayısıyla İstiklal Marşı'nın şairini Edirnekapı'da bulunan kabri başında ziyaret etti

Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ile Gelecek Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcıları Ülkü Farımaz Güler, Zeynep İlhan Şahin, Kamil Arslan ve Kadın Kolları Başkanı Perihan Toğay’ın katıldığı ziyarete çok sayıda il yönetim kurulu üyesinin yanı sıra ilçe teşkilat mensubu da eşlik etti.

Şair’in kabrine çelenk bırakan Gelecek Partisi heyeti, merhumun kabri başında Yasin-i Şerif okudu.

Edirnekapı Şehitliği’nde gerçekleşen anmaya Silkin’in yanı sıra İl Başkan Yardımcıları, İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri Nefes Özen, Abdullah Eyigül, Tülay Mamur ile Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Abdülmuttalip Usluoğlu ve Alexia Üstün katıldılar.

Burada kısa bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin, şunları kaydetti:

Bugün Mehmed Akif’in ‘sessiz yaşadım’ dediği hayata sessizce veda edişinin 84. yıl dönümü.

Bizler de büyük mütefekkirimizi kabri başında rahmet dualarıyla anıyoruz. Her ne kadar “İnmemiştir o Kur’an hele bunu böyle bilin ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için” demiş olsa da, ziyaretimizin onun naif ruhuna dokunacağına inanıyorum.

Ayrıca bu yıl bağımsızlığımızın teminatı İstiklal Marşımızı yazılışının 100. yılı.
Ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’miz bütün siyasi partilerin ortak imzasıyla önümüzdeki yılı ‘İstiklal Marşı Yılı’ ilan etti.

Mehmed Akif’in yazdığı şiir bundan 100 yıl önce Meclis’te milli marşımız olarak kabul edilirken kalplerimizi, ruhlarımızı nasıl birleştirdiyse, bugün de aynı Meclis’te istiklal ruhunu estirerek, bizleri yeniden birleştirdi.

Onu canlı ve diri tutan adaletsizliklere karşı ruhunda yükselen isyandır

Bu da bize İstiklal Marşı’mızın ebediyet ruhunu hatırlatıyor. Mehmet Akif tarihimizin hem siyasi hem ekonomik olarak en sıkıntılı dönemlerinden birine tanıklık etmiş, yaşamı boyunca İstiklale hasret duymuştur. Onu canlı ve diri tutan, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı ruhunda yükselen isyandır.

Mehmed Akif tanık olduğu bütün zorlu süreçlerde yalnız bir kelimenin peşine düşmüştür.

Yüz yıl önce yazdığı marşla bu millete cesaret veren Mehmed Akif, bir kelimeyle yalnız o sancılı günlerin değil, geleceğin de cesaret kaynağı olmuştur.

“Korkma!”

Korkma… Bu ses hürriyetimiz, Adalete giden yolumuz, Onurumuzu kurtaran duruşumuz. Korkma… Bu ses bizim geleceğimiz.

Akif’in kabrindeki anma öncesi Mısır Apartmanı’na ziyaret

Gelecek Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan mezarını ziyaretinden önce Akif’in vefat ettiği İstanbul Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nı da ziyaret etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri