Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi İzmir Gençlik Kolları Başkanı Demirciefe: 20 yaş altı kayıt dışı...

Gelecek Partisi İzmir Gençlik Kolları Başkanı Demirciefe: 20 yaş altı kayıt dışı çalışanlar ne olacak?

Gelecek Partisi İzmir Gençlik Kolları Başkanı Avukat Efe Demirciefe, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. 20 yaş altındaki gençlere koşulsuz şartsız işsizlik fonu istedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gelecek Partisi İzmir Gençlik Kolları Başkanı Avukat Efe Demirciefe, “20 yaş altındaki vatandaşların sokağa çıkamamaları ve bu sebeple işlerine devam edememeleri hem bu gençlerin hem de mensubu oldukları ailelerinin hane ekonomilerine ağır darbe vurmaktadır. Kendi istifaları veya işveren tarafından işten çıkartılmamalarına rağmen kanunla sokağa çıkamadıklarından dolayı işsiz kalan bu 20 yaş altı gençlerin ekonomik mağduriyetleri giderilmeleri. Ayrıca iş arayan 20 yaş altı gençlerin durumu ne olacak?” dedi

Başkan Demirciefe, “ Her ne kadar 18-20 yaş arasındaki gençlerden kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde olup çalışma faaliyetlerine devam edenler ile özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler sokağa çıkma yasağından muaf olsa da ev ekonomisine gelir sağlamak amacıyla ülkemizde çalışan genç işçi sayısı ne yazık ki istatistik kurumlarına göre 720 bin civarı ve bu gençlerin de %38 i, düzenli bir gelire sahip olmayan kısacası ek taslaktan faydalanamayan, çalışma faaliyetlerini sosyal güvenlik kayıt belgeleriyle ispat edemeyecek hem sokağa çıkıp işine devam edemeyecek hem de para kazanmaktan ücretsiz izin bahaneleriyle zorunlu muaf tutulacak 18-20 yaş arası genç işçilerdir. “ dedi.

Koşulsuz şartsız gençlere işsizlik fonu

Sözlerine devam eden Demirciefe, “ 20 yaş altındaki vatandaşların sokağa çıkamamaları ve bu sebeple işlerine devam edememeleri hem bu gençlerin hem de mensubu oldukları ailelerinin hane ekonomilerine ağır darbe vurmaktadır. Bu gençlerin yaşadıkları ekonomik çıkmazdan kurtulabilmeleri için devletin koşulsuz şartsız gençlere işsizlik fonunu devreye sokup işsizlik maaşı vermesi gerekmektedir ve bu maaş ödenirken de hiçbir koşul ve şart aranmamalıdır. Aksi halde işsizlik maaşından 20 yaş altı gençlerin yararlanabilmeleri, 3 yıl içerisinde 600 gün sigorta primi ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödenmesi koşulları bulunması nedeniyle imkânsız hale gelmektedir.

20 yaş altı kayıt dışı çalışanlar ne olacak?

Sokağa çıkma yasağı kapsamında işe gidemeyen gençlerin ve çocukların işten atılmaları her ne kadar yasaklansa da hükümetimizin, ücretsiz izine çıkarmaları da yasaklaması ve 20yaş altı kayıt dışı çalışan genç ve çocukların kayıt altına alınması yönünde detaylı çalışmaların yapılması da gerekmektedir. Çünkü kayıt dışı çalışan gençler zaten düzenli gelirleri ve iş devamlılıkları olmadığı için hem sokağa çıkamayıp gelirlerinden yoksun kalmakta hem de işverenlerinin ücretsiz izine çıkarmaları sebebiyle işsizlik maaşından destek alamamaktadırlar. Ayrıca İş Yasası’nın 25. maddesinin 3. fıkrasına göre “İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması” halinde işveren bir hafta dolduktan sonra işçiyi işten çıkarma hakkına sahip olabilmektedir ve 5 Nisan 2020 de gelen ek genelde ile sokağa çıkma yasağı nedeniyle işçinin işe devam edememesi bu kapsama giren zorlayıcı bir sebeptir. Dolayısıyla yasak kapsamındaki işçinin yasak nedeniyle işe devamsızlığının 1 haftayı aşmasının ardından (yani 10 Nisan 2020 tarihinden itibaren) işveren istediği zaman işçiyi 25/3’ten işten çıkarabilir. Ve bu kanun maddesinin günümüz koşullarında yüzbinlerce insanın mağduriyetine sebep olmaması için İş Kanunu md.25/3 ün sürdürülebilirliğini engelleyecek ek yasa tasarısı çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Düzenlemelerde yasal açık var

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle iş sözleşmesinin askıda kaldığı süre boyunca kanun taslağı dışında kalan işçi çalışamaz; işveren de her ne kadar mücbir sebepte olsa ücret ve sigorta primi ödeme yükümlülüğünde değildir. Ancak herhangi bir düzenleme olmadığı için iş sözleşmesinin askıda olduğu dönemde işçinin tazminatını alıp ayrılma hakkı da yoktur. İşçi ancak istifa ederek işten ayrılabilir. İşçi istifa ederek ayrılırsa kıdem tazminatı alamayacağı gibi işsizlik ödeneğinden de yararlanamaz. Yani kısaca bir düzenleme yapılmaya çalışılmış ama mağduriyetlere merhem olacak bir düzenleme üzerinde çalışılmamıştır.

Kısaca özetlemek gerekirse çıkma yasağı uygulaması Korona Virüs salgınından korunmak için kısa vadede gerekli olsa da bu gençlerin hastalık bittikten sonraki zamanlarda ekonomik buhran içine girmemesi için koşulsuz ve şartsız 20 yaş altındaki gençlere işsizlik maaşı verilmesi gerektiği düşüncesindeyiz” dedi.

Açıklama sonrası Başkan Demirciefe , “Sözlerime son verirken, Emeğiyle, alın teriyle, ülkemizin kalkınmasında ve ilerlemesinde büyük pay sahibi olan, huzur ve gelecek için emek veren tüm çalışanlarımızın, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nü tekrar tebrik ediyorum” diye belirtti. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri