Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Yeşim Karadağ: Amacımız AK Parti'nin içini boşaltmak...

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Yeşim Karadağ: Amacımız AK Parti’nin içini boşaltmak değil

AK Parti Çanakkale eski İl Başkanı ve Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Yeşim Karadağ’dan Medya Notu’na özel açıklamalar.

Yeşim Hanım, öncelikle Gelecek Partisi hayırlı uğurlu olsun. Şuradan başlayalım. Yeni parti ihtiyacı nasıl hasıl oldu?

Gelecek Partisi Türkiyemiz için, vatan toprağı için hayırlı uğurlu olsun inşallah. Yeni parti neden hasıl oldu? Siz gazeteciler aslında bunun cevabını çok iyi biliyorsunuz ama şöyle söyleyelim, bir şeylerin ortaya çıkması için talep olması gerekiyor ve bu talep de Türkiye’de yaşanan siyasi olumsuzluklar ve yanlışlıklara karşı insanların önce kendi aralarında sonra da yüksek sesle bunu dile getirmesinin ardından yeni parti kurulması gerekliliği ortaya çıktı.

Kurucular Kurulu Listesini incelediğimiz zaman ilk dikkatimizi çeken şey diğer partilerde olmadığı kadar kadın ve gence yer verilmesi. Bu sizce Gelecek Partisi’ne ne katar, sonuçları nasıl olur?

Bir kadın olarak öncelikle kadın kısmını cevaplayım ama cevaplamadan önce şunu söyleyeyim. Kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle hep birlikte bu ülkede vatan toprağı üzerinde yaşıyoruz. Biliyoruz ki dünyayı yönetenler kadındır, affınıza sığınarak burada biraz bencilce konuşuyorum. Kadın, her yaptığı işi daha özenli yapar, daha sıkı sarılır. Kadın, anamızdır, cennet kadının ayaklarının altındadır. Biz anamızın ayağının altını öperiz. Böyle bir gerçeklik var. Tabi ki bu noktada da önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz Gelecek Partisi’nde ve ne kadar önemsediğimizi de gösteriyoruz açıkçası. Söz sahibi olacaksak da eşit haklarla ve gür sesle söz sahibi olmak gerektiğini düşünüyorum. Genel başkanımız, hocamız Ahmet Davutoğlu’na da kadına gösterdiği önemden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Gençlik konusuna gelince de ‘Gelecek Gençlerin’, bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir” şeklinde ifade etmiş.

Sayın Davutoğlu yaklaşık bir yıldır Dostlar Platformu çatısı altında ülkenin çeşitli yerlerine ziyaretlerde bulundu. Fakat bugün partinin hem kuruluş hem tanıtım toplantısı gerçekleşti. Sizin bu ilk toplantıdan aldığınız mesaj ve enerji nasıldı?

Toplantının başında kısa bir video izledik logonun tanıtımı amacıyla. “Tüm renklerimizle birlikte bu ülkede yaşıyoruz, nefes alıyoruz” mesajı verildi. Aslında en önemli nokta ne biliyor musunuz? Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, Pomağıyla, Alevisiyle bir sürü etnik köken ve mezheple bir arada yaşıyoruz ama ayrımcılık, bölücülük, öteleme yapmamamız gerekiyor. Bugün açılış konuşmasında da Sayın Davutoğlu hocam da bu mesajı verdi diye düşünüyorum. Ayrıca siyasi nezaketi de kazandırmamız gerekiyor. Gelecek Partisi siyasete yeniden nezaketi de kazandıracak. Siyasete ideolojiyi değil vicdanı oturtarak hareket edecek bir parti olacak Gelecek Partisi.

Bugün Gelecek Partisi ilan edildi, yakın zaman da ilan edilmesi beklenen başka partiler de var. Bu partiler Türkiye’de siyasi aritmetiği nasıl etkiler, genel tabloyu değiştirir mi?

Şöyle, Türkiye’de siyasi aritmetik yeni sistemle zaten değişti. Sistem değişti, partilerin duruşları, siyasetin aurası da değişti. Şu süreç içerisinde yeni kurulan bir parti olsun geçmişten günümüze gelen bir parti olsun yüzde kaç oy alırsa alsın zaten aritmetiği etkiliyor.

Türkiye’de siyasi tarihe baktığınız zaman bir parti doğar, büyür ve yok olur. Türkiye’de bir siyasi partinin ömrü aslında üç aşağı beş yukarı bellidir. Ortalama olarak da on yıl diyebiliriz. AK Parti bu ortalamanın üzerinde bir ömür geçirdi ama bundan bağımsız olarak AK Parti’nin ne kadar ömür geçirdiği bir yana, kuruluş ilkelerinden uzaklaştığı için zaten yeni alternatiflere ihtiyaç duyuldu. İnsanlar ses çıkarıyor, tepki gösteriyor. Bizim zaten AK Parti’nin içindeki insanlarla, arkadaşlarımızla, eşimiz dostumuzla, yol yürüdüğümüz insanlarla bir sıkıntımız yok. Yapılan yanlışlara, hukuksuzluklara, insanların artık adalete inanmayışına tepkimiz var. Etkileyecek midir? Yeni hareketler elbette etkile. Neticesinde sahada siyasi partiler kuruluyor ama bizim hedefimiz asla AK Parti’nin içini boşaltmak değil. Gelecek Partisi olarak böyle bir hedefimiz hiç olmadı, olmayacak da ama bize teveccüh gösteren insanlara da kapımız her zaman açık, hepsine şimdiden hoşgeldiniz diyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz