Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi, muhalefeti Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem modeliyle kenetledi

Gelecek Partisi, muhalefeti Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem modeliyle kenetledi

Gelecek Partisi'nin 9 Kasım 2020 tarihinde kamuoyuna sunduğu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem muhalefet bloğunda heyecan yaratırken bir çalışma da CHP'den geldi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, aksaklıkları ve toplumda yarattığı memnuniyetsizlik her geçen gün artarken gerek ekonomi gerek dış politika gerekse de sağlık alanında ciddi handikapları da beraberinde getirdi.

Gelecek Partisi, uzun süredir üzerinde çalıştığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem modelini 9 Kasım 2020 tarihinde önce kamuoyuyla paylaşarak sistemin detayları hakkında bilgilendirme yaptı. Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun da iştirak ettiği tanıtıma partinin hukuk ekibi de tam kadro katıldı. Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Prof. Dr. Serap Yazıcı’nın yanı sıra Anayasa Profesörü ve Parti Yönetim Kurulu Üyesi Ergun Özbudun da tanıtımda yer alarak Gelecek Partisi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı model hakkında bilgilendirme yaptı.

Gelecek Partisi’nin hazırladığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli tüm detaylarıyla partinin internet sitesinden bulunabilir.

https://gelecekpartisi.org.tr/duyuru/siyasal-sistemde-gelecek-modeli-tam-demokrasi-icin-guclendirilmis-parlamenter-sistem

AK Parti ve MHP’den olumsuz yanıt

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bu tanıtım toplantısının ardından hazırladıkları parlamenter sistem modelini anlatmak için partilerden randevu talep etti. Bu çağrıya iktidar kanadı yani AK Parti ve MHP olumsuz yanıt verirken CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, HÜDA – PAR ve ANAP olumlu yanıt verdi ve heyetler arası görüşmede Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in detayları bu partilere aktarıldı.

CHP de harekete geçti!

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu'ndan görüşme sonrası ortak açıklama

Gelecek Partisi’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisi muhalefet blokunda heyecan yaratırken Cumhuriyet Halk Partisi de harekete geçti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, yaptığı bir açıklamayla önerdikleri sistemin detaylarına ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Erkek, Habertürk’e yaptığı açıklamada önerdikleri sistemde gücün merkezinin TBMM olacağına işaret ederek “Türkiye’yi başbakan ve bakanlar yönetecek” dedi.

CHP’nin önerdiği modelin Gelecek Partisi’nin sunduğu sistemle büyük benzerlikler taşıması da dikkat çekti. CHP, hazırladığı modelde Cumhurbaşkanının devletin sigortası olacağını, hükümeti düşürmenin zorlaştırılacağını ve uzlaşmanın esas olduğu bir sistem getireleceğinini altını çizdi.

https://www.haberturk.com/chp-nin-uzun-zamandir-uzerinde-calistigi-yeni-sistem-onerisinin-ayrintilari-belli-oldu-2930858

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri