Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi, öğrencilerin konaklama problemlerini dile getirdi

Gelecek Partisi, öğrencilerin konaklama problemlerini dile getirdi

Gelecek Partisi, resmi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden bir değerlendirme yaparak öğrencilerin konaklama problemlerine ilişkin sorunları dile getirdi.

Gelecek Partisi Gençlik ve Spor Politikaları İzleme Kurulu Başkanlığı imzasıyla yayımlanan değerlendirme ve çözüm metninde “KYK  Yurt Müdürlüklerinin duyurularında bilgilendirme olarak  “Yaz okulu, staj, KPSS ve buna benzer kurslar için bu yaz döneminde yurtlarda kalınmayacağı” açıklaması yapılarak  bir çok öğrencinin mezuniyet sonrası döneme hazırlık adına Haziran ayı itibariyle başlayan kursları, dershaneleri ve stajları olması sebebiyle öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını nasıl sağlayacağı cevapsız bırakılmıştır.” denildi.

Gelecek Partisi’nden yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Yaz Dönemi KYK Yurtlarının Kapalı olması;

KYK  Yurt Müdürlüklerinin duyurularında bilgilendirme olarak  “Yaz okulu, staj, KPSS ve buna benzer kurslar için bu yaz döneminde yurtlarda kalınmayacağı” açıklaması yapılarak  bir çok öğrencinin mezuniyet sonrası döneme hazırlık adına Haziran ayı itibariyle başlayan kursları, dershaneleri ve stajları olması sebebiyle öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını nasıl sağlayacağı cevapsız bırakılmıştır.

Belirtilen duyuru maddi imkansızlık içinde olan öğrencileri “KYK yurtlarında kalmayın ama istediğiniz yerlerde kalabilirsiniz” yaklaşımıyla Sosyal Devlet ilkesini yok saymaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı normale dönen hayat içerisine gençlerimizi de dahil etmeli ve her türlü desteği sunmalıdır.

Özel Yurtlar;

Özel Yurtlar Koronavirüs  sürecinde yurtta kalmadıkları ve hizmet almadıkları halde öğrencilerimizden ücret almışlardır. Devletin almadığı ücretlerin özel yurtlardan  alınması bir çelişkidir. Buna müdahale edilmesi gerekir. Öğrencilerin hak ve hukuku gözetilmelidir.

Harçların İadesi;

Koronavirüsü sebebiyle okula gidemeyen ve  uzaktan eğitim alan üniversitelilerden İkinci Öğretim öğrencileri yatırmış oldukları Bahar Dönemi harç paralarının geri yatırılmasını talep ediyor. Bu hususta devlet üniversiteleri en azından bir dönem harç paralarından feragat etmelidir.

Öğrenim Kredisi;

Türkiye’de 5 Milyon kişinin Öğrenim Kredisi borcu bulunmaktadır. En son verilere göre 280 Bin kişiye borcunu ödeyemediği için haciz uygulanmıştır. Düzenli ödemelerin olmaması durumunda yüksek oranlı aylık gecikme faizleri uygulanmaktadır. Gelecek Partisi olarak işsizlik oranının her geçen gün arttığı bu ortamda iş bulamayan bir gençten öğrenim kredisini ödemesi imkansızlaştığından HACİZLERİN ACİLEN DURDURULMASI, işleyen faizlerin sıfırlanması ve taksitlerin revize edilmesini öneriyoruz.

GELECEK PARTİSİ

Gençlik ve Spor Politikaları İzleme Kurulu Başkanlığı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri