Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi önermişti, Meclis'te kabul edildi. Yassıada kararları artık yok hükmünde!

Gelecek Partisi önermişti, Meclis’te kabul edildi. Yassıada kararları artık yok hükmünde!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde Adnan Menderes’in kabri başında bir açıklama yaparak Yassıada kararlarının yok hükmünde sayılması gerektiğini söylemişti.

Davutoğlu, o gün yaptığı açıklamada “Bir daha böyle bir yargılamanın olmaması; bir daha sizi isteyen, buraya getiren irade böyle istiyor denmemesi için bu ülkede 27 Mayıs sonucunda Yassıada mahkemeleriyle ortaya çıkan kararların tümden yok sayılacağı, keenlemyekün ilan edileceği bir TBMM kararına ihtiyaç vardır.” ifadelerini kullanmıştı.

TBMM’de kabul edildi!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve 192 milletvekilinin imzasını taşıyan kanun teklifi, 27 Mayıs 1960 darbesinin sonunda kurulan Yüksek Adalet Divanı tarafından gerçekleştirilen ve ‘Yassıada yargılamaları’ ile dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilirken, teklif, Yüksek Adalet Divanının kullandığı yetkilerin hukuki dayanağını oluşturan ve halen yürürlükte bulunan kanun hükümlerini geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldırıyor.

Yassıada yargılamalarından zarar görenler ve mirasçıları tarafından zararlarının karşılanması istemiyle yapılacak başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere Cumhurbaşkanı tarafından bir komisyon kurulacak.

Mağdur yakınlarına belli bir miktar tazminat ödenmesi öngörülüyor. 

Davutoğlu: Mutlu olduk

Gelecek Partisi lideri, kanun teklifinin TBMM’de yasalaşmasından duyduğu memnuniyeti kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajla dile getirdi. Ahmet Davutoğlu, “Partimizin Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılması ve kararların yok hükmünde sayılması önerisinin TBMM’nce yasalaştırılmasından mutlu olduk. Bu karar için uzun zamandır mücadele eden demokrasi şehidi rahmetli Hasan Polatkan’ın yeğeni kurucularımızdan Serdar Bilir başta olmak üzere mağdur ailelerinin acıları umarız bir nebze de olsa hafifler.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri