Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi, Osman Çilenti'nin vefatına ilişkin bir açıklama yaptı

Gelecek Partisi, Osman Çilenti’nin vefatına ilişkin bir açıklama yaptı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Burçalık köyünde, 2 yıldır cami imamlığı yapan 44 yaşındaki Osman Çilenti, Covid-19'lu bir cenazeyi yıkamış ve sonrasında koronavirüse bağlı olarak evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti

Şanlıurfa Siverek’te imamlık yapan 44 yaşındaki Osman Çilenti’nin eşi Rahime Çilenti, kocasının müftülükteki usulsüzlüklere karşı çıkınca hedef yapılarak koronavirüsten ölenlerin cenazesini yıkamakla görevlendirildiğini, koruyucu elbise ve virüsten dolayı vefat eden hastaların nasıl yıkanacağına dair eğitim verilmediği için virüs kapan eşinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Gelecek Partisi, konuya ilişkin olarak bugün resmi internet sitesi üzerinden İnsan Hakları Başkanlığı imzasıyla bir açıklama yayımlarken ilgililere birtakım sorular yöneltti.

Açıklama şöyle;

Osman Çilenti’nin Vefatına Dair İddialar ve Cevaplanması Gereken Sorular

  • Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi Burçalık Köyü’nde iki yıldır cami imamı olarak görev yapan Osman Çilenti, 20 Ağustos’ta kalp krizi geçirerek vefat etti. Osman Çilenti vefat ettiğinde Covid-19 hastasıydı. Gelecek Partisi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz.

Rahime Çilenti, eşi Osman Çilenti ve arkadaşlarına gerekli eğitimin ve teçhizatın verilmediğini, eşinin bu yüzden Covid-19’a yakalandığını, kendisine uygulanan mobbinge üzüldüğü için kalp krizi geçirerek vefat ettiğini ifade etmektedir.

Osman Çilenti’nin ölümüne dair iddialar:

Siverek Müftülüğü tarafından Covid-19’dan ölenlerin cenazelerini yıkamakla görevlendirilen Osman Çilenti ve 14 imam arkadaşına cenazelerin nasıl yıkanacağına dair bir eğitimin verilmediği,

Osman Çilenti’nin 10 Ağustos’ta Covid-19’dan vefat eden bir hastayı eksik teçhizatla yıkamak zorunda kaldığı,

Eve geldiğinde bu durumu eşine söyleyip kendini karantinaya aldığı, iki gün sonra ateşlenerek hastaneye gittiği ve Covid-19 testi pozitif olduğu,

Hastalığının 4. gününde Siverek Müftülüğü tarafından aranarak, Covid-19’dan vefat eden bir cenazeyi yıkanması istendiği, Çilenti’nin ise Covid-19 hastası olduğunu ve bu görevi yerine getiremeyeceğini söylediği halde Müftülük yetkililerinin kendisine inanmadığı için hakkında soruşturma başlattığı, Covid-19 hastası olduğuna dair raporu Müftülüğe getirmesini istediği,

Halsiz olduğunu ve konuşmakta güçlük çektiğini söyleyen Çilenti’nin telefonda savunmasını alınarak, imzasının alınması için bir murakıp ve şoför ile evine gönderildiği,

Osman Çilenti’nin halsiz olduğu için aşağıya inemediği, müftülük mensuplarının evrakı asansöre koyarak Çilenti’nin oturduğu kata gönderdiği, eşi Rahime Çilenti’nin evrakı asansörden alarak eşine götürüp imzalattığı ve tekrar asansöre koyarak görevlilerin alması için aşağıya gönderdiği iddia edilmiştir.

Osman Çilenti bu olaydan 2 gün sonra, 20 Ağustos Perşembe günü, ateşi olmadığı halde kalp krizi geçirerek vefat etmiş ve Çilenti’nin ölümü kayıtlara Covid-19 olarak geçmiştir.

Siverek Müftülüğü’nün cevaplaması gereken sorular:

Osman Çilenti ve onun gibi Covid-19’dan vefat edenlerin cenazelerini yıkamak üzere görevlendirilen 14 kişiye cenazeleri nasıl yıkayacaklarına dair bir eğitim verilmiş midir?

Osman Çilenti’ye 10 Ağustos’ta eksik teçhizatla cenaze yıkatılmış mıdır?

Covid-19 hastası olduğu halde tekrar cenaze yıkamaya çağırılmış mıdır?

Çilenti, Covid-19 hastası olduğunu beyan ettiği halde cenazeyi yıkamaya gitmediği/gidemediği için hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

Savunması telefonda alınarak, imzası için evrak evine gönderilmiş ve asansöre konularak, kendisine bir geçmiş olsun bile denilmeden imzası istenmiş midir?

Siverek’te Covid-19’dan vefat edenlerin cenazelerini yıkamakla görevlendirilen diğer imamların teçhizat durumu nedir? Kendilerine gerekli eğitimler verilmiş midir?

Türkiye genelinde Covid-19’dan vefat edenleri yıkamakla görevlendirilen diğer imamlara gerekli eğitimler verilmiş midir ve kendilerini korumaları için gerekli teçhizatlar sağlanmakta mıdır?

Gelecek Partisi olarak bu olayın takipçisi olacağız.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri