Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi: Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez

Gelecek Partisi: Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez

Gelecek Partisi, resmi web sitesi ve sosyal medya kanallarından yaptığı açıklama ile, gündemde olan açıköğretim psikoloji fakülteleri konusuna değindi.

Gençlik Politikaları Başkanlığı imzasıyla yayımlanan, “Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez” başlıklı metin şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Lisans Bölümünü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde açacağını duyurdu.

Psikoloji Lisans mezunları “psikolog” unvanı ile mezun olurlar. Psikologlar ise toplumun ve bireyin ruh sağlığı ile ilgilenir. Lisans öğrenimi boyunca kuramsal eğitimin yanı sıra deney ve gözleme dayalı birçok eğitim sürecinden geçtikleri gibi, edinilmesi gereken etkileşim becerileri, tutum ve davranış teknikleri gibi birçok mesleki kazanımın sınıf ortamı dışında, mevcut açıköğretim sistemi ile verilebilmesi mümkün değildir.

Ruh sağlığı ile ilgilenen bu meslek dalı ile ilgili mevcut eğitim ve hukuki düzenlemelerin yeterliliği tartışılırken, psikologlar senelerdir, yetkin olmayanların bu mesleği icra etmesinin önüne geçecek bir meslek yasası beklerken, bu tür bir düzenlemenin aksine, mevcut uzaktan eğitim ve sınav sistemi çerçevesinde kaliteyi ve denetimi oldukça azaltıcı bu karar toplumun ruh sağlığını tehlikeye atmanın yanı sıra, psikologların, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin ve bölüm öğrencilerinin taleplerinin önemsenmediğini göstermektedir.

Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez. Karar geri çekilmeli ve psikoloji bölümünün açıköğretime açılmasının önüne geçecek düzenlemeler acilen gerçekleştirilmelidir.

Gelecek Partisi Gençlik Politikaları Başkanlığı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri