Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi, seçimlere girme hakkı elde etti!

Gelecek Partisi, seçimlere girme hakkı elde etti!

Gelecek Partisi, YSK kararına göre yapılacak ilk seçimlere kendi kurumsal kimliğiyle girme hakkı kazandı

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, YSK’nın aldığı karara göre seçime girebilecek siyasi partiler listesinin güncellendiğini ve Gelecek Partisi’nin seçimlere girme hakkı elde ettiğini duyurdu.

Üstün, açıklamasında “Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve Büyük Kongresini yapmış olması’’ şartını yerine getirmiştir” ifadelerine yer verdi.

Üstün’ün açıklaması şöyle:

Gelecek Partisi Türkiye’de korku ikliminin hakim olduğu, otoriterleşmenin arttığı, ülkenin yönetilemediği bir anda 12.12.2019 tarihinde milletimize yeni bir umut olarak kurulmuştur. Kuruluşundan sonra siyasi tarihimizde ender görülebilecek bir şekilde Anadolu ve Trakya’da çok kısa bir sürede teşkilatlanmış, il ve ilçe kongrelerini gerçekleştirerek, 01.11.2020 tarihinde 1.Olağan Büyük Kongresi’ni başarıyla yapmıştır.

Böylece Partimiz Siyasi Partiler Kanununun 36.maddesinde zikredilen ‘’siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve Büyük Kongresini yapmış olması’’ şartını yerine getirmiştir.

Partimizin seçime girme şartlarını sağladığı partimizin tuttuğu kayıtlardan, İlçe Seçim Kurulları kongre evraklarından ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi partiler için tuttuğu sicilden anlaşılmıştır. Bu husus Yüksek Seçim Kurulunun bugün yapmış olduğu toplantıda teyit edilmiş ve karar altına alınmıştır.

Gelecek Partisi bugünden itibaren yapılacak her türlü seçime girmeye hukuken hak kazanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri