Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan: Büyük Türkiye, bir tek kürdü...

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan: Büyük Türkiye, bir tek kürdü dahi Washington’un himayesine mahkum etmeyen Türkiye’dir!

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan K24 Kanalından Vural Erişmiş’in olası bir erken seçim, ekonomik kriz, dış politika ve Gelecek Partisi'nin Kürt sorununa bakış açısını değerlendirdi.

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan, K24 muhabiri Vural Erişmiş’in önümüzde bir erken seçim olacak mı ve Gelecek Partisi olarak olası bir seçime hazır mısınız sorusunu “Her alanda tıkanan İktidar erken seçime gitmek istiyor ama defalarca yaptığı anketlerde istediğini bulamadı, ortakları ile birlikte oy oranları %40’ın altında 35-36 bandında. Bu oranları artırmak için ara ara verdiği içi boş müjdeler ile çıkış yolu arasa da sonuç değişmiyor. İktidar ve ortakları her geçen gün kan kaybediyorlar.” şeklinde yanıtladı.

Tabi bu kötü tablonun yükünü faturasını yine halkımız ödüyor ve halkımız büyük umutsuzluk içinde. İşte biz bu umutsuzluğa umut olmak için yola çıktık. Kısa zaman büyük yol kat ettik.
Bir gazeteci olarak siz de farkındaysanız yeni partiler özellikle Gelecek Partisi umutsuzluk ortamında halkımız için bir umut ışığı olmuştur. Bunu gören okuyan iktidar engel olmak için bir erken seçime gitmek ister, yalnız bu da onlar açısından çözüm olmayacak. Çünkü partimiz ne zaman yapılsa yapılsın bir erken seçime hazırdır. İkincisi: İktidar maalesef ülkeyi ekonomik olarak çok zor durumda bıraktı. Ülkemizin borcu 500 milyar dolar sınırına dayandı. Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor. 2016’da 2.8 olan dolar, 4 yıl sonra 8 TL sınırında.

Dış politikada ise tarihin en kötü sürecini yaşıyoruz nerede ise ilişkilerimizin iyi olduğu ülke kalmadı. En yakın müttefikimiz Katar bile bugün Kıbrıs Rum kesimi ile petrol araması yapıyor. Filistin ve Pakistan bile bizimle değil ve hala birileri sorunu dış güçlerde arıyor. İşin aslı, sorun dış güçler değil, yanlış yönetilen dış politikadır.

İttifak meselesine gelince son dönemde sık sık karşılaştığımız bir soru. Gelecek Partisi hiçbir parti ile ittifak halinde değildir ama ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan, şiddet ve terörden arınmış, her parti siyasi oluşum ile ülkemizin menfaati ve halkımızın huzuru için görüşeceğiz. Birileri ülkeyi kutuplaştırmak istese de biz 83 milyonun kardeşliği birliği ve bütünlüğü için mücadele ediyoruz.

Erişmiş’in “Partinizin Kürt sorununa bakışı nedir sorusunu da yanıtlayan Sulhan, Kürt sorunu artık maalesef sorundan öteye bir siyasi rant çıkar ticaret malzemesi olmuştur. Başta Kürt partisiyim diyen partiler olmak üzere, muhalefetinden iktidarına yıllarca bu sorunu istismar ettiler. Çoğu çözme vaadinde bulunup oyları aldıktan sonra soruna el atmamışlar veya bazı şahıs siyasetçiler kendilerini Kürt siyasetçi olarak lanse ederek parlamentoya girdikten sonra sorunun çözümünde yer almak yerine çözülmemesi için adeta mücadele etmişler. Kürt sorunu büyük bir sorundur ama çözülmeyecek bir sorun değildir. Biz Gelecek Partisi olarak bu sorunu oy kaygısını düşünmeden el atıp çözeceğiz. Nasıl mı ?

  1. Kürt diline kültürüne sahip çıkacağız ki bu Parti programımızda mevcuttur.
  2. Tamamen demokrasi sorunu olarak gördüğümüz Kürt sorununu, yine parti programımızda belirttiğimiz gibi özgürlükçü, çoğulcu yeni bir Anayasa ile ülkemizin demokrasi sorununu çözeceğiz.
  3. Sayın Genel Başkanımızın Diyarbakır ve Van 1. Olağan kongrelerinde belirttiği gibi “Bir tek Kürt vatandaşımızın aidiyet sorunu yaşadığı bir Türkiye’de, hiç kimse huzurlu yaşayamaz.” Konuşmasının devamında Sayın Genel Başkanımız Türküye diğer ülkelerde yaşayan kardeşlerimiz için tehdit unsuru değil sığınacağı bir liman olmalıdır. İran, Irak, Suriye Kürt’lerine sahip çıkamayan bir Türkiye kudretli olamaz. Müreffeh ve büyük Türkiye bir tek kürdü dahi Washington’un, Moskova’nın, Fransa’nın veya bölgesel güçlerin himayesine mahkum etmeyen Türkiye’dir. Onlara kol kanat geren Türkiye’dir.” demişlerdi.

İşte bizim Kürt soruna bakış açı ve politikamız budur. Ülkemizde demokrasi sorunu olarak gördüğümüz bu sorunu, yabancı güç ve mihraklara bırakmadan kardeşçe, kendi içimizde, çözüp komşu ülkelerdeki Kürtlere de sahip çıkarak bu sorun çözülecek ve artık bir istismar malzemesi olmayacaktır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri