Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan'dan çarpıcı açıklamalar

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan’dan çarpıcı açıklamalar

Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Şahin Sulhan, gündeme dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

Netew TV’de Zeynep Cager’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi İl Başkanı Şahin Sulhan, Partisinin kuruluş amacından Kürt sorununa kadar birçok konuda da görüşlerini paylaştı. İşte Sulhan’ın konuk olduğu programdan satır başları…

Zeynep Cager: Sayın Sulhan, yıllardır yazan çizen ve bölgenin sorunlarını dile getiren bir siyasetçi olarak neden başka parti değil de yeni kurulan Gelecek Partisi?

Sulhan: Bu sorunuza kısa ve net cevap vereceğim size, doğru zaman ve doğru yerde olmakla sorunlar çözülür, doğru zamanın bugün ve doğru siyaseti Gelecek Partisi’nin ürettiği siyaset olduğuna inandığımız için buradayız.

Zeynep Cager: Gelecek Partisi sağ sol hangi siyasete yakın ?

Sulhan: Biz kendimizi sağcı, solcu, komünist, muhafazakar şu bu diye adlandırmıyoruz. Gelecek Partisi zaten kutuplaştırmayı, ötekileştirmeyi ortadan kaldırmak için kurulan bir partidir. Kurucu üyelerimize baktığınızda bunu görürsünüz mesela aramızda Sayın Selçuk Özdağ gibi 12 Eylül’de ülkücülükte hapis yatan bir abimiz var. Sayın Murat Dönmez gibi devrimci bir abimiz de var. Sayın Ethem Mahçupyan gibi Ermeni bir abimiz de var, Sayın Vahdettin İnce gibi Kürt muhafazakar bir abimiz de var. Bizler 83 milyonun ciğerinden kopmuş gelmiş bir partiyiz ve bir kesimi değil 83 milyonun tamamını temsil eden, bu ülkede yaşayan herkesin kendini ifade edebildiği bir partiyiz.

Zeynep Cager: Seyircilerimiz Beyaz Toroslar meselesini sıkça soruyorlar. Bu konu hakkında ne diyorsunuz?

Sulhan: Olaya geniş açıdan bakmak lazım. Söyleyene değil söyletene bakmak lazım. Bizler daha parti kurmadan önce, Sayın Davutoğlu’nun Kürt sorununa karşı samimiyetinden korkan bu ülkeye huzurun gelmesini istemeyen derin ve karanlık güçler, ortaya bir Beyaz Toros yalanı attılar. Allah’tan teknoloji var, sayın genel başkanımız Van’da bir seçim mitinginde, ne demiş o tarihte… Karanlık güçler biliyorlar ki bizi iktidardan indirseler, terör olayları artacak, çözüm süreci zayıflayacak, ya buralarda terör çeteleri dolaşacak ya eskiden olduğu gibi Beyaz Toroslar dolaşacak. Biz bu memleketi ne terör çetelerine ne de faili meçhullere bir daha bırakmayacağız. Yani biz ne PKK’nın bu halka zulüm etmesine ne de birilerinin devletin gücünü kullanıp faili meçhul cinayetler işlemesine izin vermeyeceğiz. Buna rağmen birileri hala yalan dolan iftira ile pervasızca saldırıyorsa oturup düşünmek lazım. Demek ki bunlar halk düşmanı ve bu memlekete huzurun gelmesini istemiyorlar. Tüm seyircilerimizden ricamız merak eden herkes YouTube’a girip baksın sayın genel başkanımız o dönem ne demiş.

Zeynep Cager: Ahmet Davutoğlu, Anayasa sıfırdan yazılmalıdır dedi. Eğer bir Anayasa yazılacaksa, İstiklal Mahkemeleri yeniden açılacak mı? Şeyh Said’in mezar yeri belli edilecek mi? Kürtlerin Anadil’de eğitim ve anayasal hakları olacak mı? Kürtler etkin bir halk olarak kabul edilecek mi?

Sulhan: Yeni Ayayasa meselesini parti programımızdan okuyacağım. Mevcut anayasada 1982 yılından beri birçok değişiklik geçirmiştir. Yapılan tüm değişikliklere rağmen anayasamız özgürlükçü ve çoğulcu bir yapıya kavuşamamıştır. Partimiz, milletimizin hak ettiği yeni anayasanın mümkün olan en geniş katılımla sıfırdan yazılması gerektiğini savunmaktadır. Partimiz darbe dönemlerinin izlerinden arındırılmış, hiçbir tabudan ve korkudan çekinmeden, hiçbir bahaneye sığınmadan, milletimizin tamamını bütün farklılıklarıyla kucaklayarak toplumsal normalleşmemizi sağlayacak, insan onurunu, temel hak ve özgürlükleri teminat altına alacak yeni bir toplumsal sözleşmenin kaçınılamaz ve zorunlu bir ihtiyaç olduğunu düşünmektedir. Okuduğum parti programımızdan bir bölümdü.

Sivil bir anayasa ile bu ülkede bir çok sorununun çözüleceğini inanıyoruz. İşte bu sorunu çözmek için parti programımızda yazıldığı gibi, biz Türkiye’de sivil bir anayasa talep ediyoruz. İkincisi Kürtçenin kullanılması ve öğretilmesini yani devlet bu dili hem kullanmak, hem öğretmekle yükümlü olacak. Biz olaya şöyle bakıyoruz. Nasıl ki bahçenizde bir çok gül varsa hepsinin bakımını yapmak ve korumak zorundasınız, dillerimizde zenginliklerimizdir ve biz bu zenginliklerimize sahip çıkacağız.
İkinci sorunuz Şeyh Said’in mezarı. Sadece Bir Kürt olarak değil bir insan olarak 95 yıl önce idam edilen Şeyh Said’in mezarının nerede olduğu tabi ki belirlenmesini biz de istiyoruz.

Zeynep Cager: Referandum döneminde ilk parmak sallayan Erdoğan, şunu demişti: “Kapıları kapatırız, açıktan ölürsünüz.” Bu açıklama sonrası su fiyatına alınan benzin 15 misli arttı, ekonomi çöktü. Şimdi bunu oturup düşünmek gerekmiyor mu?

Sulhan: Bu sorunun muhatabı ben değil AK Parti’dir ama madem sordunuz şöyle bir cevap verelim. Barzanilerin tarihine baktığınızda Türkiye’ye hiçbir zaman dokunmamışlardır. Tam tersine kardeşlik hukukuna riayet etmişler. AK Parti, bugün sadece Barzani konusunda değil, tüm komşuları ile sorunludur, Biz Gelecek Partisi olarak tüm komşularımız ile iyi ilişkiler kuracağız. Zaten Gelecek Partisi iktidarın yanlış politikalarından dolayı bir ihtiyaç olarak doğmuştur.

Zeynep Cager: Sizler Gelecek Partisi olarak Kürtlerin bu sorunlarını çözmek noktasında Kürtlere bir teminat verdiniz mi?

Sulhan: Bakın başta da söyledim. 95 yıldır birileri Kürt sorunu diye diye Kürtlerin 12-13 yaşlarındaki çocuklarının eline silah verip dağlara yolluyor. Öbür taraftan devletin milyon dolarları ile bombalar yapıp bu dağları bombalatıyor. Ölen, öldürülen, ekonomisi çöken biziz. Birileri bu sorunun çözülmesini istemiyor ve bizler Gelecek Partisi olarak bu sorunu çözeceğimize inandığımız için açık net Kürt sorununu parti programımıza koyduk. Biz Kürt sorunu olarak değil mesele olarak görüyoruz. Parti programımızda bu şekil belirtmişiz. Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır. Sorunu yaratan Kürt vatandaşlarımızın varlığı değil, geçen yüzyılda yaşanan parçalanmaların devlet aklına yüklediği korkular, bu korkulardan kaynaklanan kısıtlamalar ve bu kısıtlamaları istismar eden ayrılıkçı çevrelerin terör faaliyetleridir. Dolayısıyla çözüm kimliklere dayalı her türlü ayrımcılığın engellenmesi ile Kürtlerin demokratik vatandaşlık anlayışı temelinde bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşları oldukları inancının pekiştirilmesiyle sağlanabilir. Bu şekilde açık ve net bir şekilde parti programımıza koyduk. Bu ne demektir? Yani devlet, Kürt sorunu konusunda korkmayacaktır.

Zeynep Cager: Peki Kürtler Türkiye’den ayrılmak istiyor mu?

Sulhan: Kürtler kimden ayrılacak? Dünyadaki en büyük Kürt şehri ne Van ne Erbil ne de Diyarbakırdır. 4,5 Milyon Kürt’ün yaşadığı İstanbul’dur. Benim batıdaki kardeşlerim şunu açık net bilsin. Kürtler, bu ülkeden ayrılmak istemiyor ve ayrılamazlar. Gelecek Partisi yöneticisi olarak, bir Kürt olarak, Türk kardeşlerime şunu söylemek istiyorum: Bu Ülke senin olduğu kadar benim, benim olduğu kadar senindir. Amaç sen ben değil biziz. Kimse bu ülkeyi bölemez böldürtmeyiz. Yalnız, geçmişten gelen sorunlarımız var ve kardeşçe biz bu sorunlarımızı çözeceğiz.

Zeynep Cager: Davutoğlu, Kürt sorunu konusunda açıklamalar yapmıştı ama tırnak içinde ‘Geleneğimize bağlı kalmak şartıyla’ demişti. Burada ne demek isteniyor? Burada AK Parti geleneğinden mi bahsediyor?

Sulhan: Tabii ki hayır. Sayın Genel Başkanımız, geleneklerimizden bahsederken, bu halkın bin yıllık kardeşlik değerlerine vurgu yapmıştır. Kürt sorununda AK Parti diyorsunuz. AK Parti, hiçbir geleneğine bağlı kalmadı ki Kürt sorununa bağlı kalsın. Dün dediği her şeyi bugün inkar eden bir AK Parti var. Basit bir örnek vereyim 2013’te Kürdistan’ın Başkanı diye Sayın Barzani’nin elini Diyarbakır’da kaldırırken 2017’de kapıları kapatırım diyen bir Sayın Erdoğan var. Biz burada nasıl AK Parti’ye vurgu yaparız. Genel Başkanımızın vurgulamak istediği bizim bin yıllık birliktelik ve kardeşlik geleneklerimiz içinde Kürt sorununu çözmektir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri