Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Soma'yı unutmadı

Gelecek Partisi Soma’yı unutmadı

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Mustafa Keskin, 13 Mayıs 2014 yılında Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Keskin’in ifadelerinde şu satırlar dikkat çekti;
 
“13 Mayıs 2014, Türkiye Cumhuriyeti tarih sayfalarına yaşanılan en büyük iş faciası olarak kayda geçmiştir. Soma ilçemizde yaşanan maden faciasının üzerinin  6 yıl geçmesine rağmen, hükümetin tam anlamıyla yasal bir değişikliğe gitmemesi, yaraların sarılamamasına neden olurken;  insan hayatını ve onurunu gözeten bir tutum içerisinde olmadıklarını bizlere göstermiştir.

Bu facianın temel sebebi, AKP hükümetin anayasamızın sosyal devlet ilkesini çiğneyerek, insan haklarını yok sayan, emek karşıtı ve sömürü yanlısı üretim politikalarının sonucudur.

Altı yıllık süreçte yalnızca maden şirketi yetkilileri yargılanarak cezalandırıldı. Bilirkişi raporları ile kusurları ispatlanan kamu görevlileri ise, yargıdan muhaf tutuldu. Geçen bu sürede, şirket yetkililerinin bazıları tahliye edilerek, hala ceza evinde olanlar ise yürürlüğe giren ceza indiriminden faydalandılar.

Mevcut hükümetin emek karşıtı politikalarının getirisi olarak,  maden işçilerinin kamu haklarından mahrum edilmesi, taşeron şirketlere devredilmesi, iş güvenliği kanununun uygulanmaması, sendikalaşmalarının önüne geçilmesiyle; iktidarın  yaşanan faciadan ders çıkarmadığını,  insan yaşamı ve onurunun hiçe sayıldığını bir kez daha göstermiştir. Bu hukuksuzluk sürecinde yaşamını yitiren madencimizin  ailelerinin yaralarını sarma mücadelesi hala devam etmektedir.

Bugün ülkemizdeki tüm madenlerde çalışan işçilerimizin benzeri kazalar yaşamayacaklarının garantisini hiç kimse veremez. Bu sebeple kazalara karşı tüm önlemlerin alınacağı yasal değişikliklerin yapılması için Gelecek Partisi olarak vatandaşlarımızla birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. İnsan onuruna yakışan bir yaşamın her alanda savunucuları olacağız.

Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden emekçisi kardeşlerimi rahmet ve saygıyla anıyorum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri