Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi Sözcüsü Temurci'den koronavirüs açıklaması

Gelecek Partisi Sözcüsü Temurci’den koronavirüs açıklaması

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “Herkesin değil, işin uzmanlarının konuşması gereken bir noktadayız” diyen Temurci’nin, , kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

Corona salgınıyla mücadele eden ülkemizde yeni bir evredeyiz. Herkesin değil, işin uzmanlarının konuşması gereken bir noktadayız. Alınan tedbirler, ancak herkes tarafından uygulandığında anlamlı olacaktır.

Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun şu ana kadar yaptıkları çalışmalar için kendilerine müteşekkiriz. Gelinen noktada bazı tespitlerimizi paylaşmak sorumluluğumuzdur;

1 – En ufak rahatsızlığı olanlar dahi acaba Corona’mıyım endişesinde. Endişe duyan herkes hastanelere başvuruyor ve acil servislerde ciddi yığılmalar söz konusudur.

2 – Hastanelerdeki yoğunluk, bu mekanlarda Corona riskini arttırmaktadır. Uzmanlar; Corona için 3 bulgu üzerinde duruyor: Ateş, öksürük, nefes darlığı.

3 – Sağlık Bakanlığımız, Corona şüphesi durumunda vatandaşlarımızın araması için Alo 184 SABİM danışma hattını kurdu. Bu hattın vatandaşlarımız tarafından öncelikle kullanılması hastanelerimizdeki yoğunluğu azaltacaktır.

4 – Ateşli hastaların Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) başvurduğu görülmektedir. Acilen ASM’lere termal kamera yerleştirilerek, bu hastaların hastanelere yönlendirilmesi gerekmektedir.

5 – Corona test imkanlarının acilen yaygınlaştırılarak, kuşku duyulan daha fazla insanın teste tabi tutulması ve testi pozitif çıkanların karantinaya alınması hastalığın yayılmasını engelleyecektir.

6 – Daha az test, daha az tanı demektir. Ücretsiz olarak bu testlerin kamu-özel birçok hastanede acilen yapılmaya başlanması lazım.

7 – Sosyal izolasyon konusunda toplumumuzun çok daha fazla bilinçlenmeye ihtiyacı vardır. Zorunlu olmadıkça, korunmak için evde kal sloganıyla acilen bir çalışma başlatılması gerekmektedir.

8 – Sağlık çalışanlarımızın ciddi bir risk altında olduğu aşikardır. Burada acilen; tüm hastanelerimizin maske ve dezenfektan taleplerinin karşılanması aciliyet arz etmektedir. Doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın korunması, virüsle mücadelede göz ardı edilmemelidir.

9 – Alınan tedbirler neticesinde çalışamama durumunda kalan özel okullarda görev yapan öğretmenlerimizin, halk eğitim merkezlerindeki meslek eğitici ve usta öğreticilerin vb. hak mahrumiyeti yaşamaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Sürecin doğru yönetilmesi için ilk şart, milletimize açıklama yapanların güvenilirliğidir. Tarihimizin en ağır ekonomik krizini yaşarken dahi herşey yolunda diyebilenlerin, en azından Coronayla mücadele ettiğimiz şu günlerde milletimizin sağlığı için susmalarını bekliyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri