Ana Sayfa Türkiye uyarmıştı, iktidar geri adım attı. bölümü Açıköğretim'de yer almayacak!

Gelecek Partisi uyarmıştı, iktidar geri adım attı. Psikoloji bölümü Açıköğretim’de yer almayacak!

Üniversitesi Psikoloji Lisans Bölümünü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde açacağını duyurmasının ardından ilgili STK ve uzmanların yanı sıra Gelecek Partisi'nden de konuya yönelik sert bir eleştiri gelmişti. İletişim Başkanı , dün kişisel Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla uygulamanın iptal edildiğini duyurdu

, geçtiğimiz günlerde Üniversitesi Lisans Bölümünü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde açacağını duyurmuş ardından bölüm Açıköğretim Fakültesi içinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında tercih listesinde yer almıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda uzman klinik psikolog , konuya ilişkin Medya Notu’na bir açıklama yapmıştı. Tepkilerin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı , kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Psikoloji bölümümün Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi içinde yer almayacağını duyurdu.

Gelecek Partisi, 22 Temmuz 2020 tarihli açıklamasında “Ruh sağlığı ile ilgilenen bu meslek dalı ile ilgili mevcut eğitim ve hukuki düzenlemelerin yeterliliği tartışılırken, psikologlar senelerdir, yetkin olmayanların bu mesleği icra etmesinin önüne geçecek bir meslek yasası beklerken, bu tür bir düzenlemenin aksine, mevcut uzaktan eğitim ve sınav sistemi çerçevesinde kaliteyi ve denetimi oldukça azaltıcı bu karar toplumun ruh sağlığını tehlikeye atmanın yanı sıra, psikologların, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin ve bölüm öğrencilerinin taleplerinin önemsenmediğini göstermektedir.” ifadelerine yer vermişti.

Gelecek Partisi Gençlik Politikaları Başkanlığı imzasıyla yayımlanan açıklamada “Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez. Karar geri çekilmeli ve psikoloji bölümünün açıköğretime açılmasının önüne geçecek düzenlemeler acilen gerçekleştirilmelidir.” denerek konunun önemine dikkat çekildi.

Gözel: Açıköğretim’den mezun olan birinin danışan görmesi büyük zararlara yol açması muhtemel bir durumdur

Gelecek Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı de konuya ilişkin Medya Notu’na yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Psikologlar lisans eğitimleri sürecinde yalnızca kuramsal eğitim almazlar. Laboratuvar ortamında almaları gereken deneye dayalı eğitimler olduğu gibi, sınıf içi etkileşim ve iletişim becerileri psikoloji eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu süreçlerden geçmemiş bir psikoloğun klinik görüşme yapması oldukça sakıncalıdır. Öte yandan örgün eğitimin ülkemizdeki kalitesi de açıkçası tartışmaya açık bir konu.”

Psikoloji eğitiminin Açıköğretim’de verilmesinin sakıncalarına değinen Gözel, “Meselenin bir boyutu yurt dışındaki psikoloji eğitimi ile kazanılan ya da kazanılmayan mesleki haklar. Birçok ülkede lisans eğitimi ile klinik görüşme hakkı kazanmazsınız, yüksek lisans gerekir, bazılarında doktora gerekir. Türkiye’de ise psikolojiden mezun olan hemen psikoterapi uygulamaya, danışan görmeye başlıyor. Bu hali ile açıköğretimden mezun olan birinin danışan görmesi büyük zararlara yol açması muhtemel bir durumdur. İkinci boyutu mevcut Açıköğretim sistemimiz. Yurt dışında üniversite özelinde yahut ders özelinde bunun örnekleri mevcut olabilir fakat ülkemizde Açıköğretim’in hem giriş kolaylığı, bir puan aranmaması hem sınavlarının yalnızca test olması ve kolaylığı ve sınamanın da yalnızca bu sınavlar üzerinden olması buradaki eğitim kalitesini oldukça düşürüyor. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü dese ki ben bölümümde bazı dersleri uzaktan eğitim ile vereceğim. Ama bölüme giriş şartları aynı, sınavlar yine eskisi gibi ve yine sınıfta verilmesi gereken dersler sınıfta veriliyor, o durumda hiçbirimiz buna karşı çıkmayız. Yurt dışındaki bu örnekler ile ülkemizdeki mevcut Açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemini karıştırmamak gerek. Ciddi fark var.” şeklinde endişelerini dile getirmişti.

Fahrettin Altun duyurdu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dün gece saatlerinde kişisel Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla Psikoloji bölümünün Açık ve Uzaktan Öğretim ile verilmesi kararının iptal edildiğini duyurdu.

Altun, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ” Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu “psikoloji lisans eğitiminin büyük oranda uygulama gerektiren mahiyeti ve yükseköğretimde kalitenin korunması amacıyla örgün olarak yapılmasının daha uygun olacağı yönünde” bir rapor hazırlamış ve Cumhurbaşkanımıza sunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen “açıköğretim Psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirmiştir.” şeklinde kararı duyurdu.

Gelecek Partisi uyarmıştı, iktidar geri adım attı. Psikoloji bölümü Açıköğretim'de yer almayacak! 1 – image 1

Büyük bir facianın önüne geçildi!

Mustafa Gözel, kararın iptalinin ardından Medya Notu’na tekrar bir değerlendirmede bulunarak kararın geri çekilmesini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Gözel, “Böyle bir uygulamanın düşünülmesi bile eğitim-öğretim sistemimizdeki çarpıklığın adeta bir kanıtı gibiydi. Eğer karar uygulamaya konsaydı toplumumuzun ruh sağlığı açısından son derece vahim bir tablo ile karşı karşıya kalabilirdik. Biz Gelecek Partisi olarak her zaman ehliyet ve liyakat vurgusu yapıyoruz. Psikoloji gibi hassas bir alanda liyakatın önemi iki kat daha artıyor. Geç de olsa bu karardan dönülmüş olması sevindirici.” diye konuştu.

Takip Et

20,534BeğenenlerBeğen
17,613TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

3 kişinin öldüğü uçak kazasında yeni karar

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat’ta gerçekleşen ve 3 kişinin öldüğü, 180 kişinin de yaralandığı uçak kazası hakkında mahkemeden yeni bir karar geldi.

Bakan Murat Kurum’dan kimsenin aklına gelmeyen tavsiye: Riskli binalarda oturmayın!

Çevre ve Şehircilik Bakanı , İstanbul'da meydana gelen 4,2 şiddetinde depremin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "Önümüzdeki 5...

Burçak Başbuğ Erkan, İstanbul’u bekleyen korkunç senaryoyu anlattı

Dün, İstanbul'da meydana gelen 4,2 şiddetinde depremin ardından meselesi yine gündemin bir numaralı konusu haline gelirken uzmanlardan çeşitli yorumlar gelmeye devam...

Gelecek Partisi Adıyaman İl Kongresi, yarın Davutoğlu’nun katılımıyla yapılacak

Şu ana dek 32 il kongresini tamamlayan Gelecek Partisi, olası bir erken seçime kendi imkanlarıyla girmek için sürecine hız verdi.

Editörün Seçtikleri

Serkan Özcan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Allah insanı iddiasından sınar!

T24'de yayınlanan "Ekonomi Nasıl Kurtulur?" adlı programın ikinci bölümünün konukları Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, DEVA Partisi Kurucular...

Alanyaspor Kayserispor maç özeti! Alanya’yı Bareiro uçurdu

Alanyaspor Kayserispor maç özeti izle. Alanyaspor Süper Lig'in ikinci haftasında sahasında konuk ettiği Kayserispor'u 2-0 gibi üstün bir skorla mağlup etti. İşte...

Gelecek Partisi’ne Sancaktepe’de büyük katılım

Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi’nde 34 Günde 34 Bin Üye kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, Gelecek Partisi Sancaktepe...

İbrahim Kahveci: S-400’e para bulan hükümet ilaç alımına neden para bulamıyor

ABD Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durduracağı yönündeki açıklamaları büyük ses getirdi.

Burçak Başbuğ Erkan, İstanbul’u bekleyen korkunç senaryoyu anlattı

Dün, İstanbul'da meydana gelen 4,2 şiddetinde depremin ardından deprem meselesi yine gündemin bir numaralı konusu haline gelirken uzmanlardan çeşitli yorumlar gelmeye devam...