Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi ve Diyarbakırlı STK’ların tepki gösterdiği “Diyarbakır’a Berlin Duvarı” projesi askıya...

Gelecek Partisi ve Diyarbakırlı STK’ların tepki gösterdiği “Diyarbakır’a Berlin Duvarı” projesi askıya alındı

Diyarbakır’ı kalbinden ikiye bölen ve yapım çalışmaları başlayan 2 metre yüksekliğindeki duvar projesi askıya alındı

Diyarbakır’da, şehrin tam kalbinden geçen tren rayları boyunca 12 kilometrelik ve 2 metre yüksekliğinde beton duvarın yapılmasına başlanmış, projeye kentteki 21 sivil toplum örgütünden tepki gelmişti.

Gelecek Partili Cuma İçten de “Berlin Duvarı”na benzettiği projeye tepki göstererek, “Üst geçit, Alt geçit, yaya geçidi. Işıklandırma yapmadan, şehrin içinden geçen tren raylarını BERLİN duvarı gibi tel örgü ile örüp, Büyük bir şehri bölerek eski Türkiye manzarasına çevirmek nasıl bir akıl ? Bu zihniyetin ve buna sessiz kalanların Diyarbekir’e ne faydası olacak. Tren yolunu şehrin dışına almak var iken, masraf olmasın, çilesinide derdinide Diyarbekir’liler çeksin diye yaklaşım sergileyen bir Ak parti iktidarı ve buna sessiz kalan yerel siyasetçiler sonuç itibari ile şehri sahipsizliğe iten bir anlayış” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün, Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Ulaştırma Bakanlığı’nın tepkiler nedeniyle projeyi askıya aldığını duyurdu. Aydemir, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun önümüzdeki günlerde projeye ilişkin nasıl bir adım atılacağına karar verileceğini söylediğini aktardı.

Karar üzerine bir açıklama daha yapan Cuma İçten, şu ifadeleri kullandı:

10.000 yıllık Diyarbekir SUR’larının yanıbaşında 12 kilometrelik 2 metre uzunluğunda ÇET raporu olmadan yapılmasına başlanan Şehri ve gönülleri bölerek yapılmak istenen BERLİN DUVARI toplumun tepkisi ile askıya alındı.Demekki neymiş? SES vermek gerekirmiş.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri