Ana Sayfa Türkiye Gelecek Partisi’nden açıklama: Cumhurbaşkanı’nın açıklama ve eylemleri yargıya müdahale içeriyor

Gelecek Partisi’nden açıklama: Cumhurbaşkanı’nın açıklama ve eylemleri yargıya müdahale içeriyor

Gelecek Partisi Adalet Politikaları İzleme Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıya müdahale içeren beyanlarına yönelik bir açıklama yayımladı. Partinin resmi web sitesi Gelecekpartisi.net üzerinden yapılan açıklama şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Açıklama ve Eylemleri Yargı Bağımsızlığı ve Tarafsızlığına Müdahale İçermektedir!

FETÖ ile mücadelenin Gelecek Partisi’nin en temel önceliklerinden olduğu ülke kamuoyunun malumudur. Lakin FETÖ ile mücadele benzer taktiklerle değil, ancak panzehiri olan hukukla mümkündür.

Daha önce de dış politika zemininde yargının araçsallaştırılması, hukuk metinlerinin yetersizliğin sonucunun “yargıca” yüklenmesi veya TBMM’ce Türkiye vatandaşlarının haklarının korunması için yetkisi kabul edilen AYM’nin kararları ile AİHM kararlarının boşa çıkartılması örneklerinde olduğu gibi, bu kez de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin bir sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”ten verilen müebbet hapis cezasının kaldırılıp beraat kararı verilip sanığın tahliye edilmesinin ardından sayın Cumhurbaşkanının, “…Bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur ve ilginç olan şey şu, TABİİ BUNLARIN HEPSİNİN TALİMATLARINI DA VERDİK… Kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor…” şeklindeki açıklaması, hukuk ve yargı sistemimize onulmaz yaralar açtıracak oldukça vahim gelişmelere bir yenisinin daha eklendiğini ortaya koymaktadır.

Son zamanlarda gerek yerel, gerekse uluslararası yargı makamlarının kararlarından sonra “Talimatlarımızı verdik, hamlelerimiz olacak” tarzındaki açıklamalar yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ortadan kaldırdığı gibi, yargıya olan güveni de temelden sarsmaktadır.

Bu tür açıklamalar, Yürütme organının Yargı organı üzerindeki tahakkümünü ortaya koymakla birlikte, talimat vererek hakimleri görevden aldırmak; kuvvetler ayrılığının ve hukuk devletinin de askıya alınması demektir.

Çağdaş hukuk sistemlerinde özgürlük esastır. Yargı makamlarının kararlarına karşı olağan ve olağanüstü başvuru halinde üst yargı makamları ilgili kararı bozabilir, düzelterek onayabilir veya onama kararı verme yetkisine sahiptir.

Belirttiğimiz kanun yollarının dışında kanuna aykırı şekilde yetki ihdası ve kullanımı suç unsuru teşkil etmektedir. 

Cumhurbaşkanının bu açıklamasıyla, olmayan bir yetki kullanılıp hukuk sistemimize de tarifi ve telafisi imkansız zararlar verilmiştir. “Bundan sonra mahkemelerin nasıl beraat kararı verebilecekleri” sorusunu Gelecek Partisi olarak kamuoyunun takdirine arzediyoruz.

Cumhurbaşkanı açık ve sarih biçimde “talimat verdiğini” söylemesi tam bir skandaldır! Anayasamızın 138.maddesinin 2.fıkrasında der ki; “Hiçbir organ, makam, merci ve kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz” Bulunduğu takdirde suç işlemiş olur. Bu eylem, TCK’nın 277 ve 278. Maddelerinde düzenlenmiş bulunan “yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs” suçunu oluşturmaktadır. Özcesi, hakimleri etkilemeye teşebbüs etmek dahi suçtur!

Cumhurbaşkanının bu açıklaması karşısında, söz konusu davayı nihayeten inceleyecek olan ilgili Yargıtay Ceza Dairesinin davayı hukuk, adalet ve yargı bağımsızlığı bağlamında karar vermesini beklemek, verilecek doğru karara da güven duymak mümkün olmayacaktır.

Ayrıca, FETÖ’cü iddiası da ortaya konarak görevlerinden alınan hakimler tarafından verilmiş olan bozma veya onama kararlarına karşı ne tür işlem yapılacağını, işlem yapılmaması halinde adalete olan güveni nasıl tesis edeceklerini ilgili makamların kamuoyuyla paylaşması elzemdir.

Son gelişmeler de göstermiştir ki, artık yargıya talimat verilmesinden verilen talimatın kamuoyuna hiçbir çekince olmadan ilan edildiği aşamaya geçilmiştir. Sonraki aşama, yargının göstermelik olarak bile var olmaması, hukukun tümüyle askıya alınmasıdır.

Gelecek Partisi olarak, ülkemizin böyle bir akibete mahkum edilmesini asla kabul edemeyeceğimizi kamuoyuna arz ederiz.

Gelecek Partisi Adalet Politikaları İzleme Kurulu

Takip Et

20,601BeğenenlerBeğen
17,316TakipçilerTakip Et

En Fazla Okunanlar

Berat Albayrak, Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı: Kur iner çıkar; Dolarla bir işiniz var mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden olacağını iddia ederken, "Türkiye 2. çeyrek performansıyla...

Atalanta PSG maç özeti! Pasalic’ten muhteşem gol, PSG’den mucize dönüş

Atalanta PSG maç özeti izle. Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Atalanta Fransız ekibi PSG ile karşılaştı. Mücadele PSG'nin son saniye golüyle 2-1 bitti....

Gelecek Partisi Antalya, bu hafta üç ilçe kongresini daha tamamlayacak

Pandemi tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte ilk kongresini Haziran ayı sonunda Ardahan Merkez İlçe'de yapan Gelecek Partisi, şu ana dek 135 ilçe ve 6...

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Çakan, Medya Notu’na konuştu

Mevlüt bey öncelikle yeni görevinizde başarılar dileriz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1985 Alanya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2008...

Benzer Haberler

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Çakan, Medya Notu’na konuştu

Mevlüt bey öncelikle yeni görevinizde başarılar dileriz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1985 Alanya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2008...

Berat Albayrak kafası! CNN Türk Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan ile Hazine Bakanı arasında skandal diyalog

Berat Albayrak ile Ahmet Hakan arasında yaşanan skandal diyalog Tarafsız Bölge'ye damga vurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ve dünya...

Çocukların önünde… Fatma Şahin’e tepki yağıyor!

AK Partili Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin şehirde esnaf ziyaretinde bir grup çocukla karşılaştı. Onlara maske kullanımının, sosyal mesafeni dönemini anlattı.

İkili zirve! Meral Akşener’den Babacan’a ziyaret

İyi Parti lideri Meral Akşener Deva Partisi Genel başkanı Ali Babacan'ı ziyaret etti. Bir saati aşan görüşmenin ardından iki lider basına açıklamada...

Gelecek Partisi’nden erken seçim çağrısı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yarımcısı Selçuk Özdağ, Manisa Yunusemre ve Şehzadeler İlçeleri 1. Olağan kongresine katılmak üzere Manisa’ daydı. Özdağ, erken seçim...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here