Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden asgari ücret tepkisi: İnsanlık onuruna aykırı

Gelecek Partisi'nden asgari ücret tepkisi: İnsanlık onuruna aykırı

Gelecek Partisi Ekonomiden Sorumlu Politika İzleme Kurulu (PİK) Üyesi Serkan Özcan asgari ücret zammı ile ilgili Medya Notu’na değerlendirmelerde bulundu. Ahmet Davutoğlu’nun gölge kabinesi olarak bilinen PİK’in Hazine ve Maliye Bakanı Özcan’ın değerlendirmeleri şöyle;

İnsanlık onuruna aykırı

Gelecek Partili Özcan açıklamasında insanlık onuru vurgusu yaptı. Gelecek Partisi’nin programında ekonomide ve parti programının tüm ilgili paraflarında tavrımızı insanlık onurundan yana koyduk diyen Özcan, “Gelecek Partisi’nin en temel ilkesi insanı önceleyen bir anlayıştır.” dedi. Yapılan zammın insanlık onuruna aykırı olduğunun altını çizen Serkan Özcan sözlerini şöyle sürdürdü, “Gelecek Partisi tüm politikalarında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer bulan insan onurunu öncelemektedir.”

İktisadi politikalarda da özellikle çalışanların hakları söz konusu olduğunda insan onuru temelli yaklaşım ana felsefemiz olacaktır.
Siyasetin insan onurunu zedeleyen her politikanın karşısında tavır alması gerektiğini söyleyen Özcan, “Kasım ayında Türk – İş’in açıkladığı açlık sınırı 2183 TL, yoksulluk sınırı ise 6850 TL olmuştur. Bugün açıklanan zam oranı insanlık onuruna aykırı, insana yaraşmayan bir rakamdır.”

Gelecek Partisi’nin politikalarına ters

Yapılan zammın kendi parti politikalarıyla da çeliştiğini vurgulayan Serkan Özcan,
“Bu artışın ülkedeki çalışanların yaşam kalitesini, çalışan verimliliği açısından da önemli olduğunu fakat bu zam oranlarıyla iş verimliliğini artırmayacağı da açıktır.”
Özcan, ayrıca “Sağlıklı, sürdürülebilir bir büyümenin temel unsurlarından birisi de çalışanlar için yeterli koşulların sağlanabilmesidir.” dedi.

Önce İnsan

Serkan Özcan sözlerine şöyle devam etti:

Gelecek Partisi’nin ekonomi programındaki başlıkların çok önemli olduğunu belirten Serkan Özcan, programın insan onurunu öncelediğini ve iktisadi hiçbir politikanın İnsan’dan ve insan onurundan önemli olmadığını söyledi. Hükumet tarafından açıklanan %12 oranındaki enflasyon oranı da gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.

Serkan Özcan sözlerini şöyle noktaladı. “Zaten hükumet tarafından paylaşılan bu verilere
toplum nezdinde de güven yoktur. Kaldı ki iktidar partisi her icraatini kapalı kapılar arkasında ve şeffaflıktan uzak yürüttüğü için enflasyon oranının gerçekte ne olduğunu bilemiyoruz. Bugün yapılan ve %15 olan asgari ücret zam oranını,
sanki enflasyon oranının üzerindeymiş gibi yansıtmaları tamamen bir algı oyunudur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz