Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi’nden, "Erdoğan teröristlerle görüşüyor" diyen Trump yönetimine sert tepki

Gelecek Partisi’nden, “Erdoğan teröristlerle görüşüyor” diyen Trump yönetimine sert tepki

Gelecek Partisi Dış Politika Başkanı Kani Torun, ABD Dışişleri Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya tepki gösterdi.

ABD’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas liderleri ile görüşmesine gösterdiği tepki ses getirmeye devam ediyor.

Donald Trump tarafından atanan ABD Dışişleri Sözcüsü’nün imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Erdoğan’ın teröristlerle görüşmeye devam etmesi sadece Türkiye’nin uluslararası toplumdan izole edilmesine hizmet eder” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamaya Türk diplomasisinin önemli isimlerinden Gelecek Partili Ümit Yardım’dan “Artık başı toprağa gömmenin alemi yok, okkalı bir cevap gerekiyor” çıkışı gelirken, bir değerlendirme de geçmiş dönem  Bursa Milletvekili, Gelecek Partisi Dış Politika Başkanı Kani Torun’dan geldi.

Torun, yaptığı açıklamada ABD’nin tavrını eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

Bu açıklamanın birkaç tane yanlış yönü var. Birincisi, Hamas 2006’da Filistin’in Gazze bölgesinde yapılan seçimleri kazanarak halk oyu ile iktidara gelmiş bir yönetimdir. O günden beridir yapılan seçimler de başarılı olmuş ve son tahlilde Filistin’in Gazze bölgesinde halkın tercih ettiği bir yönetimdir.

Bizim açımızdan Hamas terörist değil, yüzlerce, binlerce sivili öldüren İsrail saldırganlığına karşı Filistin halkını temsil eden bir direniş örgütüdür ve Filistin halkını temsil etmektedir.

ABD’NİN AÇIKLAMALARI TÜRKİYE İÇİN ÖLÇÜ OLAMAZ

Türkiye, İsrail’in saldırganlığına karşı her zaman Filistin halkının yanında yer almıştır. Türkiye’nin seçilmiş Hamas ile görüşmesi ne ilktir, ne de son olacaktır. Şiddeti ortadan kaldıracak şey, Filistin halkının haklarına saygı duyulması olacaktır.

ABD FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE KAFA YORMALIDIR

Filistin ile İsrail arasındaki sorunla ilgili, Birleşmiş Milletler’in kararları var. BM’nin İsrail’in batı bölgesinde işgal ettiği yerlerden çekilmesi ve Batı Şeria ile Gazze’de bir Filistin yönetimi kurulmasını öngören kararları, ABD tarafından veto edilmiştir. Bölgedeki sorunların çözümü, ABD’nin izlediği bu politika ile gerçekleşmez. ABD, Türkiye’nin Hamas ile görüşmesine odaklanmak yerine Filistin sorununun çözümüne odaklanmalı, Filistinlilerin demokratik haklarını gözetmelidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri